No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Dotknite sa dejín Malohontu a bližšie spoznajte históriu jeho kultúrnych pamiatok

Aký bol život predkov v stredoveku či rannom novoveku v regióne Malohont? Čo ponúkala vtedajšia kuchyňa, ako sa za zabávali vtedajší ľudia? Ak vás odpovede na tieto a mnohé iné otázky zaujímajú, tak by vám nemal ujsť festival s názvom Z histórie Malohontu, ktorý sa uskutoční v sobotu 25. mája v obci Kraskovo.

„Cieľom projektu je odprezentovať a dostať do povedomia verejnosti históriu regiónu Malohont a jeho národné kultúrne pamiatky, a to hlavne sakrálne stavby v podobe gotických kostolov, ktoré sa nachádzajú na Gotickej ceste. Laickej ale aj odbornej verejnosti odprezentovať obdobie stredoveku a raného novoveku so zameraním na lokálne udalosti,“ priblížila pre Rimava.sk Stanislava Zvarová, odborná pracovníčka Gemersko-malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote a predsedníčka Občianskeho združenia RODON Klenovec.

Podľa jej slov v rámci projektu sa predstavia historické spolky, ktoré odprezentujú formou reenactmentu dobový život vtedajšieho obyvateľstva, gastronómiu, tance, hudbu a divadlo. Ako ďalej uviedla, predstavia sa aj skupiny historického šermu Defensores z Fiľakova, Cassanova z Banskej Bystrice, Taurus Ater z Martina. „Dobové tance a školu tanca ľudovej gotiky predvedie skupina historického tanca Galthilion z Bratislavy. Gotickú hudbu odprezentuje súbor Musicantica Slovaca z Nitry a Vrbovské vŕby z Vrbového. Predstaví sa aj Sokoliarstvo Kanát z Rimavskej Soboty a divadlo na Vysokej nohe z Banskej Bystrice,“ avizuje Zvarová.

Podujatie bude sprevádzané aj výstavami a odbornými prednáškami o hudbe v gotike a sakrálnych stavbách v Malohonte, s lektorom Radimom Pačmárom z Brezna a po stopách dávnej hudby vás bude sprevádzať Róbert Žilík, pedagóg a muzikant z Nitry.

Projekt podľa Zvarovej umožní nielen záujemcovi o históriu, ale aj laickému návštevníkovi dotknúť sa dejín, vrátiť sa v čase a prežívať dôležité historické udalosti nášho regiónu. „Hudba odráža kultúrne vzťahy Gemera s Talianskom - estampidy, saltarelá, tanečné melódie zo začiatku Osmanskej expanzie do Uhorska - historické piesne a orientálne vplyvy, kresťanské tradície v hudbe 14. až 16. storočia, výstava replík historických hudobných nástrojov v kontexte fresiek s hudobnými motívmi v Gemeri – Malohonte, ale aj v iných regiónoch,“ ozrejmila.

Organizátormi podujatia sú o.z. RODON Klenovec, Gemersko - malohontské osvetové stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja, obec Kraskovo, ECAV Kraskovo, Miestna akčná skupina MALOHONT, Mikroregión Teplý Vrch. Odborným garantom projektu je Gemersko - malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote v zastúpení riaditeľky Dariny Kišákovej.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Program podujatia:
Program v gotickom kostole:
10:00 Otvorenie festivalu
Gotické kostoly v Malohonte – prednáša Mgr. Radim Pačmár
11:00 Po stopách dávnej hudby ( Hudba a slovo z obdobia 14.-16. stor.)
prednáša PaedDr. Róbert Žilík
13:00 Musicantica Slovaca z Nitry – komorný koncert

Program v okolí gotického kostola:
12:00 Šermiarske predstavenie - Skupina historického šermu Taurus Ater z Martina
14:00 Turci v Malohonte - Spoločnosť veselých šermiarov Cassanova z Banskej Bystrice a Defensores z Fiľakova
15:00 Sokoliari – SOKOLIARSTVO KANÁT z Rimavskej Soboty
16:00 Tance ľudovej gotiky a škola tanca
Skupina historického tanca Galthilion z Bratislavy
17:00 Vraždy na Elsinore – divadelné predstavenie – Divadlo na Vysokej nohe z Banskej Bystrice
18:00 Vŕbovské vŕby z Vrbového - koncert hudobnej skupiny

SPRIEVODNÉ AKTIVITY:
lukostreľba - šerm pre najmenších - dobový jarmok - výstava Gotické kostoly v Malohonte - výstava dobových hudobných nástrojov - historické tábory - skupinové prehliadky gotického kostola s odborným výkladom.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross