No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Drienčanoch pribudlo osem drevených rozprávkových sôch

DRIENČANY – Dlhý, Široký a Bystrozraký, ale aj Zlatá priadka, princezná Milica, Janko a Marienka a pastier s píšťaľou – týchto osem nových drevených sôch krášli rozprávkovú dedinu Drienčany, v ktorej 24 rokov pôsobil známy spisovateľ a zberateľ ľudovej slovesnosti Pavel Emanuel Dobšinský. Sochy dnes (6. 7.) odprezentovali zástupcovia samosprávy a Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).

Prvé dve sochy (Široký a Bystrozraký) sú inštalované na ostrovčeku v strede „kruhového objazdu“ v centre Drienčan. Tretia (Dlhý) je pri obecnom úrade. Ďalšie dve sochy sú umiestnené pri informačnej tabuli pod drienčanským kostolom. Robia tam spoločnosť soche Zlatovlásky, ktorá tam už je dlhšie. Dve nové sochy sú aj pri slnečných hodinách a posledná pri ceste na družstvo v smere od Budikovian.

Článok pokračuje pod reklamou



Ide o rozprávkové sochy a rozprávka do obce Drienčany bezpochyby patrí. Je to hlavne kvôli miestnemu farárovi Pavlovi Dobšinskému, ktorý tu v minulosti pôsobil. K nemu asi viac netreba povedať, lebo jeho dielo hovorí za všetko. Je to akýsi zakladateľ slovenskej rozprávky, alebo zakladateľ písania slovenských rozprávok a zachytávania ľudovej slovesnosti,“ povedal pri predstavení sôch riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Gemer Jaroslav Hric. Dodal tiež, že v rámci BBSK je práve oblasť Teplého Vrchu a Drienčan lokalitou, ktorá má najväčší potenciál na rozvoj cestovného ruchu.

Predseda BBSK Ján Lunter sa poďakoval samospráve i občanom Drienčan, že zachovávajú dedičstvo otcov a podotkol, že ide o ďalšie z miest, ktoré OOCR prináša a ponúka turistom. „Slovensko je naozaj krásne a za každým kopcom môžeme nájsť niečo pekné. Prajem nám všetkým, aby sme našu krajinu vedeli spravovať tak, ako to zadefinoval Dobšinský,“ podotkol Lunter.

Podľa slov riaditeľky Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus Petry Šuhajdovej si Pavla Dobšinského „požičali“ aj pre ich turistickú identitu Za horami, za dolami. „Tak, ako on chodil po celom Slovensku a zbieral rozprávky a povesti, tak sa my snažíme s OOCR chodiť po kraji a hľadať zážitky, príbehy a prinášať ich pre ľudí, ktorých chceme do regiónu prilákať,“ vysvetlila Šuhajdová, podľa ktorej z toho bude mať lokalita aj ekonomický prospech a nové príležitosti pre obyvateľov.

Ako pokračoval starosta Drienčan Peter Švoňava, ostrovček s kvetinami, kde sú umiestnené prvé dve sochy, vytvorili Anna Bútorová a členovia Klubu dôchodcov Drienčany, ktorý bol založený v čase, keď bol prvýkrát zvolený za starostu. „Všetky tri sochy tu budú pokope, len zatiaľ nám to nedovolila technika, keďže posledná socha je veľmi ťažká a dlhá. Ale my si s tým poradíme,“ prisľúbil Švoňava.

Článok pokračuje pod reklamou



Autor sôch, rezbár Ľuboš Majan z Rimavskej Soboty Rimava.sk povedal, že doteraz vyrobil pre Drienčany dovedna šesť drevených sôch. „Chcel by som v tom pokračovať. Ak sa v budúcnosti nenájdu financie na takéto projekty, som pripravený hradiť niečo aj z vlastného vrecka. Pre mňa je obrovským darom, keď dostanem nejaké drevo, ideálne suché, a z toho vytvoriť sochu je už potom čistá radosť,“ skonštatoval Majan.

Doplnil, že vyrezávanie rozprávkových sôch nie je celkom jeho parketa, ale keďže k Drienčanom sa hodia, chcel prispieť svojou prácou. „Sú to menej náročné sochy na realizáciu, keďže sú rozprávkové a nie je potrebné až tak dbať na detaily. Rovnako napríklad neboli tvary postáv dodržané na sto percent pri kresbách a ilustráciách rozprávkových kníh. Robím však aj sochy, ktoré sú reálnou podobou či odrazom človeka,“ ozrejmil Majan.

Druhým rezbárom, ktorý vytvoril zvyšné sochy, je Ján Maciak z Tisovca.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross