No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Drienčany sa po roku prenesú do sveta rozprávok, čaká ich 15. ročník Dedina ožíva

Tam, kde sa voda sypala a piesok sa lial. Kde Dobšinský rozprávky zo zlatého pera písal, kde čaro rozprávky nájdete v mnohých zákutiach, tam sa stretnú všetci Tí, ktorí si chcú čaro rozprávkovej dedinky vychutnať. Tou dedinkou, kde zažijete svet rozprávok, sú Drienčany. Práve tam sa v sobotu, 21. júla, uskutoční jubilejný 15. ročník tradičného podujatia Dedina ožíva. A na čo sa môžete tešiť?

Už od 9:00 hod. si budete môcť zanôtiť s fujaristami Milanom Katreniakom, Romanom Košičiarom, Dušanom Ceberom, Veronikou a Filipom Kantorovcami. „Po dedinke Vás budú sprevádzať kokavskí a klenovskí heligonkári a členovia divadla Katalpa z Hnúšte,“ povedala pre Rimava.sk Stanislava Zvarová z Gemersko-malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote, ktoré s obcou Drienčany, ECAV a Občianskym združením Valgata Drienčany podujatie organizujú.

Neskôr na Vás čaká Pásmo slova a hudby v kostole ECAV, po ktorom sa v programe pod názvom Na dedine dobre predstavia DFS Zornička a FS Vepor z Klenovca, Kmotrovia a kmotry z Detvy. Okrem príjemnej jarmočnej nálady deň spestrí aj bábkové divadlo Slniečko z Peišťan. Podľa Zvarovej nebudú chýbať ani piesne od Hrona i Detvy, a to v podaní speváčky ľudových piesní Anny Milky Šatanovej, Ľudovej hudby Hronsečania, Ženskej speváckej skupiny Ratolesť s ľudovým rozprávačom Jožinom.

Popoludnie bude patriť programu Z mesta do dediny, v ktorom sa predstaví Folklórny súbor Gymnik z Bratislavy. „Celým programom sprevádza Maroš Čupka zo Šumiaca,“ doplnila Zvarová.

Tak ako každý rok súčasťou podujatia sú aj rozprávkové dvory, nebude tomu inak ani tentoraz. „Môžete v nich ochutnať napríklad Dobšinského slivkové gule, pečenú kačku, strapkáč, baraní perkelt s haluškami, či gemerské guľky, hlivový perkelt, palacinky a iné,“ avizuje Zvarová. Ako ďalej priblížila, nebudú chýbať ani tvorivé remeselné dielne, kolotoč, skákací hrad, maľovanie na tvár či hvezdári z Rimavskej Soboty. Pozrieť si však budete môcť aj rozprávkové slnečné hodiny, Rozprávkový labyrint i Múzeum rozprávky – Pamätnú faru Pavla Emanuela Dobšinského. Rovnako zistíte, čo ukrýva starý mlyn.

„Veríme, že v rozprávkových Drienčanoch zažijete jedinečnú, rozprávkovú atmosféru,“ avizuje Zvarová.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Banskobystrický samosprávny kraj.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross