No active "ca-sidebar-197687" sidebar

DRIENČANY: Spoznajte históriu obcí západného Gemera, priblíži ju projekt Roztratené zrnká

Budikovany, Drienčany, Teplý Vrch a Pápča. Dedinky ležiace blízko seba v okrese Rimavská Sobota. Kto by ich nepoznal? Ale ako sa v nich kedysi žilo? Aké boli v týchto obciach zvyky alebo nárečie? Do histórie týchto obcí sa môžete preniesť prostredníctvom komorného programu Roztratené zrnká, ktorý sa uskutoční v piatok, 27. októbra o 18:00 hod. v Kultúrnom dome v Drienčanoch.

Tím roztratených zrniek, pod záštitou Gemersko - malohontského osvetového strediska, už siedmy krát chodí po Gemeri - Malohonte a hľadá posledné zrnká ľudovej kultúry. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedla Stanislava Zvarová, odborná pracovníčka pre folklór z GMOS Rimavská Sobota, tento rok zamierili na hranicu západného Gemera, popri rieke Blh, do dediniek Drienčany, Pápča, Teplý Vrch a Budikovany.

„Kedysi sa ľudia viac stretávali, a to na priadkach, pri práci na poli a cez rozhovory a príbehy preniesli informácie aj na svoje deti. Práve oni, naši informátori odovzdajú to vzácne, z rozprávania svojich rodičov a prarodičov o živote v týchto obciach, o zvykoch, o nárečí a nebude chýbať ani pesnička,“ priblížila Zvarová a dodala, že o spomienky sa s vami podelia Oľga Prasličková , Elena Sentderdyová Sentďördiová*, Ján Bačík, František Poprovský, Ľubomír Majan. Slovom bude sprevádzať redaktorka Rádia Regina Banská Bystrica Katarína Kovačechová.

Kto sa skrýva za Roztratenými zrnkami?

Scenár, réžia: Alena Ďurkovičová,
Príprava, asistencia: Stanislava Zvarová, Jaroslav Zvara
Prezentácia: Jaroslava Jelchová
Kamera: Elöd Vörös

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

  • Aktualizované 26. októbra

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross