No active "ca-sidebar-197687" sidebar

DSS Femina vo Veľkom Blhu oslávil 60-tku, pomáhajú ženám s duševnými poruchami

24. septembra 2019 |  | | |

Domov sociálnych služieb Femina, ktorý sídli v historických priestoroch kaštieľa vo Veľkom Blhu, poskytuje služby zdravotne postihnutým občanom už 60 rokov. Na tanečné, spevácke a kabaretné vystúpenia chovankýň a zamestnancov zariadenia sa v uplynulých dňoch prišli pozrieť mnohí hostia. Medzi nimi nechýbali zástupcovia z vedenia Banskobystrického samosprávneho kraja, ktoré je jeho zriaďovateľom. Niekoľkočlenné zastúpenie malo aj vedenie mesta Rimavská Sobota. V rámci osláv si pozreli dramatické pásmo o živote človeka, recitáciu i oceňovanie tých, vďaka ktorým mohol Domov sociálnych služieb Femina vo Veľkom Blhu osláviť spomínané výročie svojho fungovania.

„Vidím tu jednu veľkú rodinu, ktorej záleží na ľuďoch v našom kraji. Za všetko, čo robíte, vám patrí veľké ďakujem,“ prihovoril sa prítomným župan Ján Lunter. DSS Femina poskytuje sociálne služby dospelým zdravotne postihnutým ženám s duševnými poruchami a poruchami správania celoročnou formou pobytu. Jeho kapacita je sto miest. Podľa informácií BBSK sa momentálne pripravujú na deinštitucionalizáciu a budúce sťahovanie do menších objektov s maximálne štyridsiatimi klientkami. Zariadenie tak podľa nich nielen vyhovie litere zákona, ale tiež zlepší životné a pracovné podmienky chovankýň a personálu.

V DSS Femina pracuje 56 zamestnancov, ktorí sa starajú o chod zariadenia a samotné klientky. Tie učia ako sa postarať o domácnosť, nakupovať, pracovať s peniazmi a ďalšie zručnosti, nevyhnutné pre bežný život a nájdenie si zamestnania. Klientky absolvujú tiež rôzne terapie, medzi nimi terapie so zvieratami či dramatoterapiu, v rámci ktorej tiež nacvičili kultúrny program.

„Rokujeme s úradom práce a snažíme sa našim klientkam zariadiť platenú prácu. Chceme prijímateľov našich služieb zapájať do života," povedala riaditeľka zariadenia Jana Marková. Vo svojom príhovore tiež ocenila zamestnancov za ich ľudský prístup aj nad rámec pracovných povinností a klientkam poďakovala za to, že vďaka nim "sa stala lepším človekom".

Zdroj: BBSK


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross