No active "ca-sidebar-197687" sidebar

DUEL: Diváci kritizovali Kaníka za všeobecný, Maňku za chýbajúci predvolebný program

Ing. Ľudovít Kanik a Ing. Vladimír MaňkaPribližne stovka občanov sa včera prišla pozrieť na zhruba dvojhodinový diskusný duel predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a europoslanca Vladimíra Maňku (Smer-SD) a poslanca Národnej rady SR Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS). Obaja budú v novembrových regionálnych voľbách súperiť o post predsedu samosprávneho kraja. Duel, ktorý v divadelnej sále banskobystrickej Akadémie umení moderoval novinár Richard Dírer, sa niesol v pokojnej atmosfére, pričom diskutujúci mali na svoje odpovede vyhradený rovnaký čas. V publiku boli rovnomerne zastúpení priaznivci oboch súperov. Svoj súhlas prejavovali potleskom, zriedkavo ironickým smiechom či pokrikmi prejavili aj nesúhlas. Duel inicioval Maňka, Kaníka naň vyzval otvoreným listom, pretože podľa neho vedie poslanec neférovú kampaň, klame a zavádza. .

V úvode mali obaja súperi desaťminútové príhovory, po ktorých nasledovalo po päť vzájomných otázok a otázky od publika. Duel ukončili záverečné reči oboch kandidátov. Maňka Kaníka opakovane kritizoval najmä za sľuby v oblastiach, ktoré samosprávny kraj nemá vo svojej kompetencii, vo svoj prospech prezentoval zlepšenie hospodárenia BBSK. Kaník poukazoval najmä na vysokú nezamestnanosť v kraji, pričom pripomienky, že riešenie v tejto ani iných oblastiach nemá BBSK v kompetencii, označil za Maňkovo vyhováranie sa. Maňka podľa neho vedie kraj úradníckym, neaktívnym štýlom.

Občania sa vo svojich otázkach zaujímali o náklady na predvolebnú kampaň, dopravné spojenie Banskej Štiavnice či postoj kandidátov k zámerom povrchovej ťažby zlata v Detve a Kremnici. Kritizovali Kaníka za všeobecný a Maňku za absentujúci predvolebný program. Súperi sa sporili aj o zásluhy na tvorbe zákona o Banskej Štiavnici, pričom Maňka na podporu svojich tvrdení telefonoval aj tamojšej primátorke. Na výzvu z publika sa Maňka verejne zaviazal, že do volieb sa nebude vyjadrovať v regionálnych médiách, vrátane schránkového mesačníka Náš kraj.

Podľa denníka SME vyše dvojhodinový duel nemal pre divákov  veľký význam."Nedozvedeli sa v podstate nič nové: na grafy, ktoré mali dokazovať tvrdenia kandidátov, takmer nevideli a miestami sa strácali v interpretáciách kandidátov," píše autor článku v denníku. Jediným ostrejším okamihom duelu bola podľa neho situácia, keď sa súčasný župan Maňka vzdal poslednej otázky svojmu súperovi, na protest proti jeho odpovediam.

Maňkovi už pre opätovnú kandidatúru na post predsedu BBSK deklarovali podporu okrem jeho materskej strany Smer-SD aj KDH a SMK, Kaník má zatiaľ podporu strán SDKÚ-DS, Most-Híd a SaS. Okrem nich verejne deklarovali záujem uchádzať sa v novembrových voľbách o post predsedu BBSK aj Karol Konárik (za SNS), Marian Kotleba (za Ľudovú stranu Naše Slovensko) a Ondrej Binder (nezávislý).

Zdroj: SITA, Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross