No active "ca-sidebar-197687" sidebar

DUKLA: Trojdňový cyklomaratón chytil po reštarte druhý dych, oživia jeho pôvodnú trasu

28. júla 2018 |  | 

Pre mnohých cyklistov dobrá previerka na vrchole leta, pre niekoho čerešnička na torte a pre iných však z diaľky sledovaný cieľ. Aj taký je trojdňový cyklomaratón, ktorý dlhé roky začínal v Poltári a k organizátorom sa pripájali mnohí priaznivci cyklistiky zo širokého okolia. Po generačných výmenách, kedy sa organizovania musel chytiť niekto ďalší, nabral cyklomaratón Poltár – Dukla – Poltár druhý dych. Podľa minuloročných organizátorov ide o malý "reštart", a krst ohňom bol zvládnutý. „Milanko Marcík, zakladateľ cyklomaratónu, sa na nás z "hora" pozerá a myslím, že môže byť spokojný,“ vyjadril sa organizátor cyklomaratónu Pavol Hedvigy z CK Rimavská Sobota, ktorý sa minulý rok chytil tejto náročnej akcie.

Tento rok si podľa jeho slov vyskúšajú pôvodnú trasu, ktorou sa na Duklu chodilo cez Smolník, Margecany do Svidníka a druhý deň priamo na Duklu. „V nohách už budeme mať približne 370 kilometrov a 140 kilometrová porcia nás bude len čakať najkratšou cestou domov, na salaš do Veľkých Teriakoviec,“ priblížil ďalšiu novinku tohto ročníka Hedvigy. „Ide o malé, ale myslím, že pozitívne zmeny,“ podotkol.

Aj tento rok čaká podľa Hedvigyho cyklistov doprovodné vozidlo, ktoré účastníkom bude viezť batožinu. „Bolo vždy tam, kde účastníci potrebovali,“ spomenul Hedvigy a dodal, že minuloročná Dukla, ktorej sa zúčastnilo okolo 20 cyklistov, splnila očakávania všetkých. „Ohlasy boli pozitívne, hlavne tempo a rýchlosť bola znesiteľná a žiadne preteky sa nekonali,“ doplnil.

A koľko kilometrov je potrebných mať najazdené na zvládnutie takéhoto cyklomaratónu? „Ťažko povedať. Niekomu stačí 500-1000 kilometrov a inému je málo aj 2000 kilometrov,“ poznamenal organizátor a dodáva, že v prvom rade si treba uvedomiť, že je to trojdňová záležitosť a každý deň sa cyklisti presúvajú niekoľko kilometrov na bicykloch. „Ako som už spomínal, tempo, rýchlosť a samozrejme prestávky máme prispôsobené tak, aby sme v najväčšej miere vyhoveli všetkým účastníkom. Ale aby som neodhovoril tých, čo majú málo najazdené, Dukla je aj o "hlave". Keď tá chce, tak sa to dá zvládnuť,“ hovorí Hedvigy a pripomína heslo cyklomaratónu: Víťazom je každý, kto absolvuje tieto kilometre.

Cyklomaraton 42. ročníka Poltár-Dukla-Poltár sa uskutoční v dňoch 10. až 12. augusta 2018. Prvý deň si to zamieria cez Rožňavu, Úhornú, Smolník, Margecany, Prešov rovno do Svidníka.
Druhý deň sa všetci presunú na miesto, kde sa počas 2. svetovej vojny odohrávali boje, k pamätníku Karpatsko-duklianskej operácie. Odtiaľ cez Bardejov, Starú Ľubovňu do Haligoviec - Goralský dvor.
Posledný deň, "stará známa" klasika, najkrajšia časť celej akcie, ktorá zároveň aj preverí fyzickú zdatnosť cyklistov. Prejdú popod Tatry, do Popradu, ďalej cez Vernár, Telgárt, Muráň a ak bude možnosť, ochutnajú aj muránske buchty. Odtiaľ to už bude približne 40 kilometrov na Salaš pod Maginhradom, kde cyklistov čaká záverečný obed a zhodnotenie 42. ročníka.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross