No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tradícia cyklomaratónu Poltár – Dukla - Poltár neumiera, chopia sa ho cyklisti z okresu

10. augusta 2017 | |  | | |

Približne 20 cyklistov, prevažne z okresu Rimavská Sobota, odštartuje v piatok ráno na vytrvalostný maratón Poltár - Dukla -Poltár. V priebehu troch dní ich čaká cesta na sever a potom na východ Slovenska. Prejsť by mali približne 600 kilometrov. Podľa ďalších aktuálnych informácií okrem cyklistov z okresu R. Sobota sa prihlásili aj jazdci z Nitry, Detvy, Lučenca a Rožňavy.

Aktualizované 10. augusta o 15:45 hod. 

Tradícia organizovania niekoľko stokilometrového cyklomaratónu Poltár – Dukla – Poltár, ktorú štyri desaťročia organizovali bratia Marcikovci z Poltáru neskončí. Po tom, ako jeden zo zakladateľov a do poslednej chvíle aj organizátor Milan Marcik zomrel pár týždňov po minuloročnej akcii, sa v jej pokračovaní rozhodli cyklisti z okresu Rimavská Sobota. S myšlienkou prišiel Pavol Hedvigy z CK Rimavská Sobota, ktorý sa jej aj chytil. Ako tvrdí, víťazom je každý, kto úspešne absolvuje tieto kilometre. Vytrvalostný trojdňový cyklomaratón, ktorý meria približne 600 kilometrov si tak jeho verní ale aj noví cyklisti môžu opäť vychutnať 11. až 13. augusta. „Už teraz mám prisľúbených ľudí, cyklistov, ktorí sa tejto jazdy zúčastňovali pred niekoľkými rokmi a údajne by si to chceli opäť skúsiť. Spoločne by sme si chceli pripomenúť zakladateľov vytrvalostného cyklomaratónu,“ tvrdí 38-ročný Hedvigy, ktorý pre Rimava.sk priblížil svoje prvé skúsenosti s cyklomaratónom ako aj to prečo sa rozhodol pokračovať v tejto tradícii.

Milan Marcik (vľavo) bol jeden zo zakladateľov a do poslednej chvíle aj organizátor cyklomaratónu Poltár - Dukla - Poltár

Keď som mal približne 20 rokov, tak ma kamaráti zavolali, poď skúsiť, uvidíš aká je to paráda, zábava.. Moja prvá otázka? A nie je to veľa? Predsa 550-600 km za tri dni je dosť! Pri pomyslení že prvý deň sa ide cez 200 km - strašné! a ďalší deň opäť a opäť...
Ale dá sa to a v podstate to nie je nič strašné, kto ma niečo najazdené, tak to dá. Tempo je priateľské i keď je pravda, že niektoré pasáže, kopce si vieme vychutnať, kde si to „rozdáme“.

Môžeš nám priblížiť jednotlivé dni?
Trasa má celkovú dĺžku približne 600 km a jednotlivé etapy 210 km, 256 km a 135 km. Prvý deň sa ide Poltár –Toporec (niekedy sa chodilo až do Svidníka). Trasa vedie z Poltára cez Rimavskú Sobotu, Tornaľu, Plešivec, Štítnik, Roštár, tu nás čaká prvé stúpanie, také na rozohriatie. Ďalšie prichádza za Gemerskou Polomou – Súľová. Po zjazde prichádza ďalšie o niečo ťažšie stúpanie do sedla Grajnár, zároveň je to najvyššie položené miesto dňa. Po peknom a dlhom zjazde máme obedovú prestávku v Smižanoch. Odtiaľ zamierime smerom na Kežmarok, Spišskú Belú a do Toporca.
Minulý rok sa niektorí cyklisti presunuli o niečo ďalej, kde ich ešte čakalo jedno prudké stúpanie a nasledujúci rýchly zjazd až do Haligoviec.

Pavol Hedvigy sa zúčastnil cyklomaratónu po dlhoročnej prestávke minulý rok. Celkovo šiel asi päťkrát, sú cyklisti, ktorí sa na Duklu vracajú častejšie, aj 15 krát. Za 40 ročnú históriu sa ich vystriedali stovky z celého regiónu ako aj niektorých kútov Slovenska. Medzi prvých z Rimavskej Soboty, ktorí sa do akcie zapojili, patria teraz už šesťdesiatnici Ján Vigoda a Peter Dóbi.
Ako je to druhý deň, keď ste prešli vyše 200 kilometrov? Kedy sa dostanete na Duklu?
Druhý deň nie je presne stanovený. Je na zvážení každého čo si vyberie. Možností je až-až. Niektorí zvyknú zavítať do Tatier, iní do Poľska. Ale keď už sa len predsa nejaká početnejšia skupinka spojí, tak majú spoločný cieľ. Minulý rok po dlhšom čase sme to opäť vrátili tam, čím bola Dukla Duklou. Predsa nemôže podujatie niesť názov a to miesto sa nenavštívi. Áno, bolo 6.8.2016, my ráno z Toporca štartujeme. Cieľ bol jasný. Dukla! Pred nami 128 dlhých kilometrov na severovýchod krajiny. Zamierili sme na Starú Ľubovňu, Plaveč, Gerlachov, Bardejov, Svidník a nakoniec sme dorazili do cieľa, k pamätníku na Dukle. Minútou ticha sme si pripomenuli našich hrdinov.... (niekedy sa kládli vence, kvety). Po zjazde sme si vo Svidníku dali obed a už nás čakala „len“ cesta späť.. Trasa má zvlnený profil. Sú tu stúpania ale aj zjazdy. Po 200 km sa to láme a tu začína pracovať psychika aj hlava. Pri početnejšej skupinke sa ľahšie prejdú tie zvyšné kilometre do cieľa v Toporci.

Tretí deň je už tradične cesta domov. Je to jeden z najkratších dní čo sa týka kilometrov, ale zároveň aj najkrajších. Z Toporca smerom na Spišskú Belú, popod Tatry, Poprad ďalej na Hranovnicu, Vernár prichádzajú stúpania, ktoré preveria koľko síl komu ešte ostalo - Červená Skala, Predná Hora, Muráň, Tisovec a miernym klesaním do Hrachova cez Svetlú do Poltára. Tu už je tradične spoločný obed, zhodnotenie troch dní, prerozprávanie zážitkov... Rozchádzame sa s pozdravom: „ O rok sme tu opäť“

Bol niečím výnimočný minulý 40-ty ročník?
Vlaňajší ročník bol pre nás o to smutnejší, že zakladateľ, dlhoročný organizátor po ťažkej chorobe zomrel. Ešte 7. augusta sa zúčastnil nášho spoločného obeda a rozlúčil sa s vetou “pokračujte ďalej...“ Tú vetu som pochopil za tri týždne, keď sme sa 30. augusta v evanjelickom kostole v Rovňanoch rozlúčili s Milankom Marcikom, ktorý odišiel do cyklistického neba a už len odtiaľ bude dozerať, ako v tradícii pokračujeme ďalej... Česť jeho pamiatke.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross