No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Epidemiologická situácia sa opäť zlepšila, na Gemeri a v Novohrade už máme aj „červené“ okresy

BRATISLAVA – Epidemiologická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 sa na Slovensku opäť mierne zlepšila. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová, podľa ktorej od budúceho pondelka (12. 4.) zostanú v SR už len dva „čierne“ okresy s najvyšším, štvrtým stupňom varovania.

Budú to okresy Poprad a Kysucké Nové Mesto. Slovensko ako celok zostáva naďalej v čiernej farbe. Pod hranicou 3000 hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 sme už niekoľko dní. Ak udržíme pozitívny vývoj poklesu v číslach, postupne sa Slovensko môže prepnúť do tzv. bordovej farby 19. apríla,“ avizovala hovorkyňa.

Čo sa týka Gemera-Malohontu a Novohradu, aj tu sa situácia zlepšila. Okresy Rimavská Sobota a Revúca síce zostávajú „bordové“, čo značí tretí stupeň varovania, ale novohradské okresy Lučenec a Poltár sa presunuli z čiernej do lepšej bordovej fázy. Ešte výraznejšie zlepšenie sa podarilo dosiahnuť v okresoch Rožňava a Veľký Krtíš, ktoré prešli z bordovej do červenej fázy s druhým stupňom varovania. To napríklad znamená, že ich obyvatelia sa nebudú musieť testovať každý týždeň, ale iba každý druhý.

Článok pokračuje pod reklamouPodľa Eliášovej plynule pokračuje aj očkovanie. „Aktuálne je aplikovaných 1 022 654 dávok, druhú dávku už dostalo 263 913 ľudí. Očkuje sa plynule aj v zariadeniach sociálnych služieb. V 74 percentách týchto zariadení je už aplikovaná prvá dávka očkovacej látky, druhou dávkou sa už očkovalo v 44 percentách,“ konkretizovala.

Ako dodala, do konca apríla sa očakáva 292 500 očkovacích dávok od spoločnosti Pfizer a Biontech, 80 400 dávok od Moderny, 200 000 od Astra Zenecy a koncom apríla 26 400 dávok od Johnson & Johnson.

V posledných týždňoch pravidelne klesajú počty zdravotníckeho personálu pozitívneho na COVID-19, k dnešnému dňu (6. 4.) je pozitívnych 569 zdravotníkov. Rovnako poklesol počet výjazdov Záchrannej zdravotnej služby ku COVID pacientom. Naopak, od 27. 3. zaznamenalo MZ SR nárast úmrtí na COVID-19 a zastavil sa pokles pozitivity testov na COVID-19.

Článok pokračuje pod reklamouČo sa týka represie, podľa MZ SR vykonali regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) od 29. 3. do 1. 4 dovedna 3849 kontrol zameraných na dodržiavanie izolácie a nosenie rúšok. Zistili 47 porušení nariadení a bolo začatých 19 priestupkových konaní. Celková výška uložených pokút bola v tejto súvislosti 3605 eur.

RÚVZ skontrolovali aj 1703 prevádzok, podujatí a škôl. Tu zistili 70 porušení opatrení a začali sedem správnych konaní. Výška navrhovaných sankcií je 2350 eur.

Zdroj: Rimava.sk; Foto: MZ SR


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross