No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Epidemiológovia avizujú, obdobie chrípky je už tu

Obdobie chrípky je už tu. Avizujú epidemiológovia, podľa ktorých hoci je výskyt akútne respiračných ochorení nižší o 12 percent, výskyt chrípky jej podobným ochoreniam sa v medzitýždňovom porovnaní znížil minimálne, len o 0,2 percenta. „Podľa epidemiológov je za kolísavým vývojom chorobnosti na akútne respiračné ochorenia, ako aj chrípky a jej podobných ochorení viacero faktorov - od počtu hlásiacich lekárov až po počasie,“ avizuje Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica.

Podľa jej slov je však podstatné, že za týmto aktuálnym výskytom sú ešte stále také typy vírusov, ktoré nespôsobujú ťažký priebeh ochorení. „Svedčí o tom aj počet komplikácií. Zápalové ochorenia horných dýchacích ciest ako aj chrípky, sa skomplikovali zápalmi dutín (47 prípadov), zápalmi stredného ucha (15) a až v 59 prípadoch zápalmi pľúc. Najviac komplikácií sa vyskytlo vo vekovej skupine najmenších detí od 0 do 5 rokov a u seniorov,“ priblížila Tolnayová. Ako ďalej hovorkyňa povedala, najvyšší počet chorých na ARO je v okrese Lučenec (764) a Rimavská Sobota (695), v prípade chrípky a jej podobným ochoreniam je najvyšší počet pacientov v okrese Lučenec či Poltár. Podľa hovorkyne z hľadiska veku ochorenia na ARO aj CHPO najviac postihujú seniorov a skupinu ekonomicky aktívneho obyvateľstva od 20 do 59 rokov. Naopak najnižšia chorobnosť na tieto typy ochorení je medzi adolescentmi.

„Za najúčinnejšiu ochranu proti uvedeným ochoreniam je podľa odborníkov celoročne konzumovať stravu bohatú na vitamíny, otužovať sa, pohybovať sa na čerstvom vzduchu, obliekať sa primerane počasiu. Najlepšou cestou ako sa chrípke vyhnúť, je dať sa zaočkovať. Keďže chrípkový vírus mení každý rok svoj charakter, sú pre každú sezónu pripravené nové očkovacie látky. Vo vakcíne nie je celý vírus, ale len jeho časti a preto vakcína nemôže spôsobiť chrípkové ochorenie. Na vytvorenie protilátok sú potrebné dva týždne, takže je žiadúce dať sa zaočkovať včas. Najvhodnejším obdobím na očkovanie je október a november,“ zakončila Tolnayová.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross