No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Európsky imunizačný deň má zvýšiť povedomie o očkovaní, niektorí ho ale odmietajú

Do kampane s názvom Európsky imunizačný deň, ktorý vyhlasuje Svetová zdravotnícka organizácia zameranú na zdôraznenie významu očkovania sa opäť zapojilo aj Slovensko. Téma tohto ročníka nesie názov Očkovanie je právo jednotlivca, ale súčasne je spoločnou zodpovednosťou. Kampaň prebieha už od od 23. apríla a potrvá do 29. apríla. Do kampane sa zapojil aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Rimavskej Sobote, kde môžete využiť bezplatné poradenstvo v oblasti očkovania.

Účinnosť očkovania je vo svete i na Slovensku jednoznačne dokázaná ústupom až vymiznutím ochorení, ktorým sa dá predchádzať očkovaním. Vplyv očkovania možno najlepšie ilustrovať na vykorenení pravých kiahní vo svete. Jedine vďaka očkovaniu sa podarilo zdolať toto smrteľné ochorenie, ktoré ešte v sedemdesiatych rokoch bolo príčinou mnohých úmrtí. V súčasnosti je svet vo finálnej fáze vykorenenia ďalšieho závažného až smrteľného ochorenia a to detskej obrny. Vďaka rozsiahlemu povinnému očkovaniu sa toto ochorenie v súčasnosti nevyskytuje v troch regiónoch Svetovej zdravotníckej organizácie vrátane európskeho kontinentu.

Na Slovensku sa povinné očkovanie vykonáva od päťdesiatych rokov. Vďaka tomu sa u nás nevyskytujú ochorenia ako je detská obrna, záškrt, tetanus novorodencov a mladistvých, a situácia vo výskyte ďalších ochorení, proti ktorým sa povinne očkuje je dlhodobo priaznivá. Pokiaľ by sme očkovanie nezaviedli, mali by sme vysoké počty chorých ako aj úmrtí. Ich liečba by bola oveľa nákladnejšia ako je očkovanie. V krajinách, kde je zaočkovanosť nízka, teda nie je dostatočná kolektívna imunita, dochádza k epidemickým výskytom týchto ochorení. V skupinách, resp. komunitách, ktoré z rôznych pohnútok očkovanie odmietajú dochádza k epidémiám.

V súčasnosti sa v Slovenskej republike povinne očkujú deti vo veku od 3 mesiacov do 13 rokov proti 10 prenosným ochoreniam (záškrt, tetanus, čierny kašeľ, vírusová hepatitída typu B, invazívne hemofilové nákazy, detská obrna, pneumokokové invazívne ochorenia, osýpky, mumps a ružienka) a dospelé osoby vo veku od 30 rokov proti 2 prenosným pochoreniam /záškrt a tetanus/ každých 15 rokov. Ako uviedla pre Rimava.sk Mária Tolnayová, hovorkyňa RÚVZ v Banskej Bystrici, v posledných rokoch sledujeme postupne klesajúci trend zaočkovanosti a to najmä v dôsledku odmietania očkovania a antivakcinačných aktivít. „V Banskobystrickom kraji sme pri ostatnej kontrole očkovania evidovali za celé obdobie sledovania 612 odmietnutí očkovania a to buď úplnom, alebo čiastočnom, alebo tiež kvôli snahe posunúť očkovanie do vyššieho veku. Takéto rozhodnutia rodičov nie sú voči ich deťom zodpovedné, nakoľko väčšina chorôb, proti ktorým sa na Slovensku očkuje, má najťažší priebeh práve u malých detí, niekedy hraničiaci s ohrozením života dieťaťa,“ avizuje Tolnayová.

Oddelenie epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Rimavskej Sobote poskytuje v rámci „Poradne očkovania“ konzultácie a poradenstvo pre verejnosť v oblasti prevencie chorôb, ktorým sa dá predchádzať očkovaním. Poradenstvo je bezplatné a zamerané nielen na povinné očkovanie, ale aj na vakcináciu pred cestou do zahraničia.

Zdroj: Rimava.sk, MUDr. Adriana Strečková, Oddelenie epidemiológie, RÚVZ v Rimavskej Sobote
FOTO: visualhunt.com


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross