No active "ca-sidebar-197687" sidebar

EUROVOĽBY: V okrese vyhrala SMK. Najvyššia účasť bola v Sútore

eurovolby-2014V sobotňajších voľbách do Európskeho parlamentu získala v Rimavskosobotskom okrese najviac hlasov Strana maďarskej komunity (SMK), ktorú volilo 23,37 percent zúčastnených voličov,  pripísala si tu 2 065 hlasov. Druhá skončila strana SMER-SD (20,02%). Takmer 19 percent voličov posielalo do europarlamentu nominantov strany MOST-HÍD. Všetky ostatné kandidujúce strany získali v Rimavskosobotskom okrese menej ako 5 percent hlasov. Najnižšiu podporu pritom mala Strana občianskej ľavice so ziskom piatich hlasov.

V okrese Rimavská Sobota bolo v sobotu 151 okrskov, v ktorých mohlo svoj hlas odovzdať celkovo takmer 64 tisíc voličov. K volebným urnám napokon prišlo približne 9 tisíc z nich, účasť teda dosiahla 14,21 percent.

Najviac preferenčných hlasov získali v okrese Zsolt Simon (1 295), Pál Csáky (1 241) a Vladimír Maňka (820).

Eurovoľby najmenej zaujali obyvateľov obce Hodejov, kde bola najnižšia účasť v rámci okresu (7,48%). Z 1 069 zapísaných voličov prišlo k urnám 80, v obci vyhrala strana SMER-SD. Naopak, najvyššia účasť (79,38%) bola v Sútore, z 325 zapísaných voličov odovzdalo svoj hlas 258. Najvyššiu podporu tu získali Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (40,46%), potom SMER-SD (34,63%) a SMK (17,50%).

V samotnom okresnom meste Rimavská Sobota dosiahla účasť 11,96 percent. Najviac hlasov odovzdali Rimavskosoboťania strane SMER-SD (22,24%), nasledovala SMK (17,54%), MOST- HÍD (16,86%), Sloboda a Solidarita (5,60%). Všetky ostatné strany získali menej ako päť percent hlasov.

V Tisovci dosiahla volebná účasť 10,72 %, v Hnúšti 9,80 %, pričom najvyššiu podporu získala v oboch mestách strana SMER-SD. Tá dominovala tradične najmä v obciach v severnej časti okresu (Klenovec, Hrachovo, Veľké Teriakovce, Rimavské Brezovo, Rimavská Baňa či Rovné).

Poslancov za Stranu maďarskej komunity chceli v Európskom parlamente napríklad voliči v Starej aj Novej Bašte, Rimavskej Seči, Abovciach, Číži, Radnovciach či v Gemerskom Jablonci. Strana MOST-HÍD vyhrala v obciach Jestice, Tachty, Hajnáčka, Kráľ, Šimonovce ale aj vo Veľkom Blhu či v Padarovciach.

V sobotňajších voľbách do Európskeho parlamentu bola na Slovensku najnižšia účasť spomedzi všetkých troch doterajších eurovolieb. Dosiahla len 13,05 percenta. Voľby vyhrala strana Smer-SD, ktorá si zabezpečila v europarlamente štyri poslanecké mandáty. Získali ich Maroš Šefčovič, Monika Flašíková Beňová, Boris Zala a Vladimír Maňka. Na druhom mieste skončilo KDH, ktoré bude mať v Bruseli dvoch poslancov Annu Záborskú a Miroslava Mikolášika. Na tretej priečke skončila SDKÚ-DS, v europarlamente ju budú zastupovať Eduard Kukan a Ivan Štefanec. Ďalších päť politických strán zo Slovenska bude mať v Európskom parlamente po jednom poslancovi. Z kandidátky hnutia OĽaNO sa do EP dostal Branislav Škripek. Europoslankyňou hnutia NOVA bude Jana Žitňanská. Stranu SaS bude v Bruseli zastupovať Richard Sulík. Mandát europoslanca za stranu SMK získal Pál Csáky. Europoslancom za stranu Most-Híd bude József Nagy.

Prvé zasadnutie nového Európskeho parlamentu bude v dňoch 1. až 3. júla.

[nggallery id=1419]

Zdroj: Rimava.sk (spracované podľa údajov, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR), SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross