No active "ca-sidebar-197687" sidebar

EXKLUZÍVNY ROZHOVOR: Ako vníma svoju kariéru olympijský víťaz Matej Tóth?

BANSKÁ BYSTRICA - Olympijský víťaz v chôdzi na 50 kilometrov z roku 2016, majster sveta z roku 2015. Tieto a mnoho ďalších ocenení získal najlepší atlét Slovenska, rodák z Nitry, Matej Tóth. Redakcii Rimava.sk sa podarilo spojiť s účastníkom tohtoročných olympijských hier v Tokiu, na ktorých ukončil svoju bohatú kariéru.

Vašu profesionálnu chodeckú kariériu ste ukončili 14. miestom na LOH v Tokiu. Ako ste vnímali vaše posledné preteky?

"Ako jedny z najťažších v mojej kariére. Aj fyzicky aj psychicky. Ale po pretekoch som bol rád, že som ich dokončil, že som ich nezabalil a že som ukončil kariéru so cťou."

Článok pokračuje pod reklamou


Počas vašej kariéry ste získali dokopy štyri medaily, no jedna je špecifická - z OH. Kde máte uložené všetky vaše cenné kovy? 

"Všetky sú odložené v mojej knihovni slávy, kde mám aj ďalšie ocenenia a cenné medaily zo Svetového pohára, z Európskych pohárov. Ale špeciálne olympijská zlatá bola aj riadne využívaná na besedách. V rukách ju mali tisícky ľudí. Teším sa, že vyčarovala množstvo úsmevov a neleží len nezmyselne na poličke."

Ako vnímate vašu kariéru? Ktorý bol ten moment, keď ste sa rozhodli, že ju chcete ukončiť?

"Ako dlhú a náročnú, ale zároveň krásnu. Priniesla mne, mojim blízkym, ale aj celému Slovensku veľa pozitívnych emócií. Som vďačný, že som bol 26 rokov pri športe, z toho 18 rokov profesionálny športovec na Dukle. Ten moment prichádzal postupne. Nebol žiadny jeden okamih. Proste, prišla vyčerpanosť – fyzická a psychická. Zmobilizoval som sa na poslednú sezónu (dokonca dvakrát kvôli odkladu OH), ale na viac už nemám energiu. Už by to nebolo o radosti zo športu, ale o trápení. A vidieť, že aj moja výkonnosť už bude len klesať."

Čomu sa budete venovať ďalej v živote?

"To sa uvidí v najbližších týždňoch. Chcem zostať pri športe. Pravdepodobne v roli funkcionára, chcem pomáhať vytvárať ďalším športovcom čo najlepšie podmienky."

Plánujete ostať žiť na Slovensku, alebo poputovať do inej krajiny?

"Precestoval som celý svet a aj keď sa nám to niekedy nezdá, môžeme byť šťastní, kde a za akých podmienok žijeme. Slovensko je krásna a bohatá krajina. Som Slovák a neviem si predstaviť, že by sme dlhodobo odišli zo Slovenska."

Aký máte vzťah k regiónom Gemer, Malohont, Novohrad?

"Nemám nejaké blízke rodinné vzťahy v tejto oblasti, ale precestoval som všetky spomínané mestá a vždy som sa tam stretol s dobrými ľuďmi, skvelým prijatím. A vždy sa k vám rád vraciam."


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross