No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Fašiangové podujatia sú v plnom prúde

3. februára 2017 |  | | |

perex-fasiangyFašiangové obdobie, ktoré potrvá do konca februára, pokračuje v regióne Malohont a jeho okolí sprievodmi v maskách, plesmi, divadelnými predstaveniami, koncertom, zimnými turistickými prechodmi aj filmovým festivalom.Fašiangové sprievody a karneval
V piatok, 10. februára, sa môžete pripraviť na fašiangový sprievod výrobou masiek v tvorivej dielni, ktorá bude prebiehať v Základnej umeleckej škole v Hnúšti. „V kalendároch škrtajte, masky chystajte, brušká hladujte...“ pozývajú organizátori fašiangového sprievodu v Nižnom Skálniku, do ktorého sa môže v sobotu, 11. februára, zapojiť každý, kto do obce zavíta. Po sprievode bude v Kultúrnom dome nasledovať chasnovačka s občerstvením a hudbou. Ako ďalej Rimava.sk informovala manažérka miestnej akčnej skupiny (MAS) Malohont Miroslava Vargová, na všetkých milovníkov hudby a tanca čaká aj posledná fašiangová zábava v Hnúšti, ktorá začína v piatok, 24. februára o 16:00 hod. sprievodom masiek cez mesto a o 17:00 hod. pokračuje vystúpením sólistov Donského kozáckeho chóru. „Najveselšie obdobie roka ukončí zábava pri hudbe, ktorej súčasťou bude odprevadenie basy na 40-dňový odpočinok symbolizujúci veľkonočný pôst,“ doplnila Vargová.
O deň neskôr, 25. februára, vnesú do ulíc Kokavy nad Rimavicou typickú atmosféru tohto slovenského zvykoslovia aj členovia folklórneho súboru Kokavan odetí vo fašiangových maskách. V rovnaký deň je naplánované aj pochovávanie basy Rózy v Rimavskom Brezove, ktoré bude spojené s prípravou a ochutnávkou zabíjačkových špecialít.

Divadlo, hudba a film
Do Revúcej zavíta bláznivá divadelná komédia Hľadá sa nový manžel. „Ak si chcete oddýchnuť a výborne sa zasmiať, príďte v sobotu 18. februára na predstavenie plné originálnych nápadov a gagov,“ uviedla manažérka. Pre najmenších drobcov a ich rodičov je určený rozprávkový divadelný muzikál Pat a Mat s kamarátmi. Známe rozprávkové postavičky z večerníčkov ako Pat a Mat, Maťko a Kubko, slimák Maťko a škriatok Klinček, Traja chrobáci či Deduško Večerník môžete naživo stretnúť 19. februára v divadelnej sále Domu kultúry v Rimavskej Sobote.  V Dome kultúry v Revúcej si budete môcť v sobotu, 25. februára, vypočuť veselé i zádumčivé piesne Donských kozákov, ktorí s balalajkou, bajanom, perkusiami a nezameniteľnými vokálmi vnesú medzi divákov energiu, radosť a emócie. Mesto Hnúšťa už pravidelne patrí medzi viac ako 200 miest na Slovensku a v Česku, kde sa koná filmový festival Expedičná kamera. Ani tento rok nebude výnimkou a v sobotu, 25. februára, ponúkne najlepšie cestovateľské filmy uplynulej sezóny Projekt Moffat, Pura Vida, Návrat do Zanskaru a Divočinou Aljašky. Podľa Vargovej nebudú chýbať ani bonusové filmy ako Ultra Trail Gobi Race, Na jeden nádych, Velká skalní pařba a Cesta do Kazbegi.

Plesy, bály a veselice
Tanečný parket zaplní viacero plesov. V Hnúšti sa v sobotu, 4. februára, zabavíte na Hasičskom plese v Rimavskej Bani alebo na plese v Kokave nad Rimavicou. Sobota, 11. februára, je vyhradená pre Reprezentačný Hasičský ples v Rimavskom Brezove a Poľovnícky ples v Hnúšti. Štafetu zábavy preberie v piatok, 17. februára, Krojovaná fašiangová veselica, ktorá roztancuje Dom kultúry v Revúcej. V Klenovci sa v sobotu, 18. februára, koná už tradičný Osvetársky ples a vo Veľkých Teriakovciach Teriakovský bál. Zoznam tanečných zábav dopĺňa aj Fašiangový ples v Sušanoch a Ples rodákov v Utekáči. Oba sa konajú v sobotu, 25. februára.

Zimná turistika
Aktívni turisti majú na výber z niekoľkých turistických akcií. V sobotu, 11. februára, štartuje z Jaroviny Zimný prechod Muránskou planinou s cieľom v Muráni. Je určený pre peších turistov aj lyžiarov rovnako ako Zimný prechod Stolickými vrchmi so zrazom v Revúcej, ktorý sa koná o týždeň neskôr (18.2.). „V tento deň sa uskutoční aj Zimný výstup na Tŕstie,“ doplnila manažérka, ktorá v mene organizátorov vás na všetky podujatia srdečne pozýva.

Ďalšie podujatia pripravované v tomto roku v regióne Malohont a jeho okolí, ako aj kontakty na organizátorov nájdete v Kalendári podujatí 2017 ako aj na Rimava.sk v Kalendári podujatí, kde to svoje môžete bezplatne prezentovať.

Zdroj: Rimava.sk, MAS Malohont


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross