No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ferrata cez Čertovu dolinu už oficiálne slúži turistom, vyskúšal si ju aj predseda BBSK J. Lunter

ZBOJSKÁ – Zhruba 400-metrový úsek ferraty, ktorá pred časom pribudla v Čertovej doline nad Tisovcom, už oficiálne slúži turistom a umožňuje im ľahší prechod touto úchvatnou skalnou úžinou Muránskej planiny. Ferratu oficiálne otvorila primátorka Tisovca Irena Milecová spolu s predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Jánom Lunterom.

Teším sa, že dnešný deň (15. 7.) po včerajšom veľkom tisovskom lejaku dopadol nad očakávanie. Počasie nám prialo a každý účastník si vyskúšal našu novú ferratu Muránskej planiny. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na jej vybudovaní. Touto lokalitou vďaka tomu prejdú aj menej zdatní turisti,“ uviedla primátorka.

Článok pokračuje pod reklamouNová ferrata podľa nej môže prilákať nových návštevníkov, zvýšiť povedomie o regióne a zároveň oživí možnosti a ponuku turizmu v okolí mesta, kde je už šesť náučných chodníkov.

Ako pokračoval predseda BBSK, Čertova dolina je opradená legendami o zbojníkovi Surovcovi, ktorý tam vraj kradol a pandúri ho v nej nemohli dostihnúť. „Teraz je vybavená novými upínacími zariadeniami, reťazami, lanami a stupačkami. Naozaj mám z toho veľmi dobrý zážitok. Keď sa pozriem na tiesňavy, ktoré sú v liptovskej kotline, tak tie sú plné, ale toto je niečo nové, neobjavené, panenské,“ podotkol Lunter.

V minulosti bola dolina priechodná len pre zdatnejších návštevníkov, keďže nánosy naplaveného dreva častokrát znemožňovali jej prechod. vďaka rozvojovému zámeru však bola doplnená o bezpečnostné prvky. Tie prispievajú k vyššej bezpečnosti a komfortu turistov pri prechode lokalitou.

Chodník vedúci riečiskom potoka Furmanec v Čertovej doline je vybavený istiacimi fixnými lanami a železnými stúpačkami. Podobne ako v Slovenskom raji i tu možno obdivovať zaujímavý krasový reliéf, mohutné skalné bralá i malé vodopády. Najužšie miesto tiesňavy, ktoré je považované za najkrajšiu časť rezervácie, sa nazýva Surovcov stisk, podľa zbojníka Jakuba Surovca, ktorú v tejto oblasti zbíjal a cez dolinu vraj unikal pred drábmi.

Čo sa týka financovania výstavby ferraty, časť bola vykrytá z projektu BBSK, 3000 eur šlo z rozpočtu Mikroregiónu Muránska planina a pomohlo aj Partnerstvo Muránska planina – Černy Hron, mesto Tisovec, obec Pohronská Polhora či Oblastná organizácia cestovného ruchu Gemer.

Zdroj: BBSK

Otvorenia ferraty sa zúčastnil aj riaditeľ Správy Národného parku Muránska planina Ján Šmídt, viceprimátor Tisovca Dušan Kojnok a ďalšie osobnosti.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross