No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vo Fiľakove sa po lockdowne objavil neželaný fenomén – hromadné bitky a výtržnosti na verejnosti

14. októbra 2021 | |  | 
Foto: Street View Google Maps

FIĽAKOVO – Výtržnosti a hromadné bitky na verejnosti, to je jeden z hlavných problémov, ktoré zhruba posledné štyri mesiace rieši samospráva Fiľakova. Podľa primátora Attilu Agócsa sú zdrojmi týchto konfliktov dva bary v meste a situácia je dokonca natoľko napätá, že sa môžu tešiť, že ešte nikto nezomrel. Šlo o najdiskutovanejšiu tému posledného zasadnutia fiľakovského mestského zastupiteľstva.

Primátor uviedol, že spomínané hromadné bitky sú nový jav, ktorý sa objavil po tom, ako bol zrušený lockdown a ľudia mohli viac chodievať von. „Zároveň to veľmi úzko súvisí s tým, ako sa nielen v okolitých dedinách, ale v celom Novohrade a Gemeri prehlbuje chudoba, zatvárajú sa krčmy a najnovšie aj potraviny. To všetko je tlak na to, aby sa okolitá mládež, aj rómska, prišla zabávať do Fiľakova,“ vysvetlil Agócs.

Článok pokračuje pod reklamou


Konkretizoval, že ide napríklad o partie z Veľkých Draviec, Šídu či Čamoviec. „Keď sú už podgurážení, vyvolávajú konflikty a dochádza k týmto bitkám. Je to veľký problém, ale štátna polícia aj naši pristupujú k veci veľmi dôsledne a vážne,“ zhodnotil primátor s tým, že mesto sa snaží dohovoriť aj podnikateľom, aby zvážili tie časti svojho podnikania, ktoré tieto sociopatologické javy produkujú.

Spomenul takisto svoj pocit, že vďaka opakovaniu týchto udalosti si už našli aj svoje obecenstvo. „Niektorí ľudia, ktorí sa v centre mesta nudia, vedia, že aj tak bude v piatok bitka. A keďže vonka na ulici čaká obecenstvo, tí 20-, 30-roční chlapci majú pocit, že treba urobiť program,“ konštatoval Agócs.

Viceprimátor Visnyai – riešime to

Ako pokračoval zástupca primátora Attila Visnyai, tieto konflikty riešili už niekoľkokrát.Bola jedna hromadná bitka a stalo sa niekoľko väčších výtržností v Roxy bare a Cimet bare. Prvým krokom zo strany mesta bolo, že sme skrátili ich otváraciu dobu do polnoci,“ povedal s tým, že jedno zariadenie toto skrátenie akceptovalo, ale druhé sa voči nemu odvolalo.

Prvá bitka sa podľa viceprimátora udiala v júni a najväčšia výtržnosť či hromadná ruvačka sa stala zhruba pred mesiacom v piatok. Skupina Rómov, ktorí neboli z Fiľakova, sa začala biť najprv v interiéri a potom sa presunuli von. „Zbitia a ublíženia na zdraví boli medzi nimi, nie na náhodných občanoch,“ podotkol viceprimátor. Dodal, že mesto na túto udalosť zareagovalo okrem iného masívnou kontrolou pohostinských zariadení o týždeň neskôr, a zároveň spolupracuje aj so štátnou políciou, ktorú požiadali o zvýšený dohľad.

Ďalším opatrením je obmedzenie živej hudby na minimum. „Tá spôsobuje, že ľudia z okolitých dedín, kde nie sú krčmy a pohostinstvá, prichádzajú do Fiľakova a tu trávia svoj čas. Samozrejme, potúžení alkoholom a musím povedať, že nielen ním. Vieme, že v súčasnej dobe drogy všade, nielen vo Fiľakove a potom mladí nevedia, čo so sebou,“ poznamenal Visnyai.

Náčelník polície Benčik – nasadili sme viac síl aj prostriedkov

Ako pokračoval náčelník fiľakovskej mestskej polície (MsP) Gabriel Benčik, na vzniknutú situáciu reagovali aj tým, že nasadili viac síl a prostriedkov počas piatkov a sobôt. Šlo nielen o mestských policajtov, ale i členov miestnej občianskej poriadkovej služby, psovodov z Lučenca či policajtov z pohotovostnej motorizovanej jednotky a Obvodného oddelenia Policajného zboru (OO PZ) vo Fiľakove.

Článok pokračuje pod reklamou


Všade policajt nemôže byť, aj keď bola snaha vykryť to. Boli sme najmä na ohrozenejších miestach v centre mesta, pred mestským úradom, ale aj pri ďalších reštauračných zariadeniach,“ načrtol náčelník a zároveň vyzval, aby občania MsP kontaktovali ihneď, keď sa niečo deje a nie napríklad neskôr e-mailom.

Aktuálna bezpečnostná situácia na tomto úseku je z jeho pohľadu naozaj zlá, i napriek tomu, že vníma zlepšenie. „Keď sme 10. septembra oslavovali 30. výročie vzniku MsP, tak práve v ten deň sa tu odohrala zrejme najväčšia bitka. Bolo to v bare Roxy,“ priblížil náčelník, ktorý podľa vlastných slov spolu s riaditeľom OO PZ celú situáciu analyzoval a hľadali príčiny vzniku uvedeného problému.

Ako sám povedal, konkrétne ide napríklad o alkohol a jeho predávanie po celých fľašiach, snaha bagatelizovať menej závažné udalosti a nenahlasovať ich, ale aj neodbornosť a zlyhania strážnej služby, takzvaných vyhadzovačov.

Ďalej je to neuvedomenie si povinností vyplývajúcich zo všeobecne záväzného nariadenia. To znamená, že som zodpovedný za poriadok nielen vo svojom objekte, ale aj v blízkom okolí na verejnom priestranstve,“ ozrejmil náčelník. Ako dodal na záver, snažia sa všetkým občanom zabezpečiť lepší komfort a pocit bezpečia a situáciu v meste zlepšiť.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross