No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FIĽAKOVO: Najväčšia telocvičňa má po desiatich rokoch novú strechu aj parkety

perex-telocvicnaNajväčšia telocvičňa pri Základnej škole Lajosa Mocsáryho vo Fiľakove sa dočkala novej strechy, ktorá bola roky v havarijnom stave. Na jej opravu získala samospráva dotáciu od ministerstva financií vo výške 10 tis. eur ešte v roku 2014, a to pod podmienkou, že stav odstránia v priebehu dvoch rokov. Ako ďalej Rimava.sk informoval tlačový referent mesta Jozef Mikuš, s prácami začali v polovici novembra minulého roka.

„Rozsah prác, ktorý sme urobili, je oveľa väčší, ako bolo predpokladané v pôvodnom zámere,“ povedal primátor Fiľakova Attila Agócs, podľa ktorého sa v prvom projekte rátalo s odstránením izolácie a opravou plochej strechy. „Usúdili sme, že ponechanie plochej strechy by bolo zdrojom problémov aj v budúcnosti. Preto sme sa rozhodli, že to dáme preprojektovať,“ doplnil primátor.

Ako ďalej Agócs priblížil na budove najväčšej telocvične v meste od konca roka stojí nová sedlová strecha. Podľa jeho slov výmena strechy stála takmer 60 tisíc eur, z toho 50 tisíc mesto investovalo z vlastného rozpočtu. „Nakoľko strecha pretekala približne desať rokov, značne sa poškodili aj parkety. Rozhodli sme sa zainvestovať aj do odstránenia tohto problému,“ uviedol a dodal, že telocvičňa je využívaná okrem žiakov dvoch základných škôl aj klubmi FTC a na florbal, futsal i stolný tenis.

Samospráva podľa primátora zaplatila za opravu z vlastných zdrojov sumu 7 700 eur, odhadovaná cena bola 10 tisíc eur. „Cena zahŕňa brúsenie, trojnásobné lakovanie lakom, ktorý je certifikovaný aj v NBA či namaľovanie čiar,“ poznamenal primátor, podľa ktorého z celkovej plochy 600 metrov štvorcových bolo potrebné 10 z nich vymeniť úplne.

Keďže na čiastočnú opravu telocviční ďalších dvoch základných škôl vo Fiľakove už samospráva čerpala financie z prostriedkov Európskej únie, rekonštrukcia ďalších sa podľa Agócsa v blízkej dobe nechystá. „Z aktuálnej výzvy ministerstva školstva by bolo možné v meste jedine pokračovať v rekonštrukcii telocvične na Farskej lúke, v ktorej vyše päť rokov čakajú na obnovu aj sociálne zariadenia a sprchy,“ dodal na záver primátor.

Vynovenú telocvičňu využívajú po približne pol roku aj v Tornali na Základnej škole Ferenca Kazinczyho s vyučovacím jazykom maďarským. Ako prednedávnom Rimava.sk informoval prednosta mestského úradu v Tornali Ladislav Nagy, rekonštrukcia si vyžiadala približne 100 tis. eur. Ako spomenul, najväčšiu čiastku získali minulý rok na odstránenie havarijných stavov vo výške 80 tis. eur, zvyšok dofinancovali z rozpočtu školy a mesta. Podľa jeho slov k telocvični má pribudnúť aj multifunkčné ihrisko, na ktoré dostali financie z dotačného programu úradu vlády. Mesto bude výstavbu kofinancovať sumou približne 40 tis. eur, ktorá je podľa prednostu zahrnutá aj v rozpočte mesta na budúci rok.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross