No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Fiľakovo pripravuje projekty na miliónové dotácie

17. januára 2022 | |  | 
Foto: FB Attilu Agócsa

FIĽAKOVO - Aj mesto Fiľakovo sa v roku 2021 muselo pasovať s pandémiou. Samospráva pre koronavírus nemohla rozbehnúť viacero plánovaných projektov, no napriek tomu nezaháľala a pokračovala v rozbehnutých akciách.

Aký bol vlaňajší rok v meste? Ktoré projekty sa podarilo uskutočniť? Ako sa mesto vysporiadalo s energetickou krízou a aké sú plány samosprávy na nadchádzajúce mesiace?

Aj na tieto otázky odpovedal primátor Fiľakova Attila Agócs v rozhovore, ktorý poskytla hovorkyňa mesta Klaudia Mikuš Kovácsová.

Rok 2021 prebiehal stále na pozadí pandémie. Ako COVID-19 ovplyvnil rozvoj mesta?

Predchádzajúce obdobie bolo charakteristické tým, že bolo veľmi chudobné na všeobecné výzvy mimo covidovej témy, ktoré by sme vedeli využiť na svoj ďalší rozvoj. Preto sme dokončovali svoje predchádzajúce projekty a zároveň sme sa pustili do prípravy balíka projektov na nadchádzajúce obdobie.

Článok pokračuje pod reklamou.


Napriek tomu boli počas roka viackrát medializované informácie o úspešných projektoch. Ktoré považujete za najdôležitejšie?

Podarilo sa nám napríklad dokončiť rekonštrukciu budovy bývalej ZUŠ na účely denného stacionára. V súčasnosti uprebieha registrácia novej sociálnej služby, v tomto roku ho už budeme vedieť otvoriť. Ťažko vybojovaný projekt prebiehal aj na hrade, kde sa nám podarilo po niekoľkých rokoch dokončiť obnovu stredného hradu a pre turistov sprístupniť nové atrakcie v podobe strielní.

Tradične prebiehali aj rekonštrukcie ciest a chodníkov. Azda najbadateľnejší rozdiel je dnes viditeľný na mestskom cintoríne, kde sme zrekonštruovali všetky staré chodníky, prístupovú cestu k domu smútku i schody vo vstupe pre peších. Ako bonus sa nám podarilo ku koncu roka náklady na asfaltovanie ciest prefinancovať zo štátnej dotácie, peniaze použijeme na tohtoročné asfaltovanie.

Začiatkom leta sa nám vďaka podpore Nadácie Veolia a pomoci VPS podarilo odovzdať tretie nové ihrisko v meste, tentokrát na Farskej lúke, ktoré môžu využívať škôlkari i široká verejnosť. Podarilo sa nám tiež rozšíriť mestský vodovod v časti pod Červenou skalou, čím sme zhodnotili mestský majetok a zatraktívnili priľahlé mestské stavebné pozemky.

Dôležité bolo aj úspešné pokračovanie projektu Miestnej občianskej poriadkovej služby, ktorú sa nám podarilo vďaka iniciatíve Catching up regions zachovať za ešte výhodnejších podmienok.

Väčšie rekonštrukčné práce sme sledovali aj v areáli FTC.

Riešili sme problematickú stavbu telocvične, kde sme ju komplexne rôznymi metódami odizolovali a vymenili sme znehodnotenú podlahu. Takto by to už malo byť v poriadku a snáď nám bude dobre slúžiť ešte dlhé roky. Okrem telocvične sme v areáli vybudovali moderný zavlažovací systém a tiež sme zrevitalizovali celý trávnik. Celkovo sme sem zainvestovali asi 130-tisíc eur.

V júni ste prišli so správou, že sa na mestskom úrade otvorila nová projektová kancelária. Ako jej prínos hodnotíte po prvom polroku fungovania?

Projekt Efektívna verejná správa sme rozbehli v spolupráci s Tomášovcami. Kancelárie fungujú zároveň na našom i tomášovskom úrade. Je to dôležitý projekt na podporu tvorby strategických dokumentov pre nás i okolité obce, spoločne sa zapájame do rôznych výziev.

Už teraz vidno prvé výsledky projektu, keďže sa so starostami čoraz častejšie stretávame a spoločne uvažujeme a plánujeme, spoločne tvoríme projekty a spájame sily v rôznych oblastiach. Považujem to za veľký pokrok, že si pomaly zvykáme na princíp spoločného rozvoja a nekopeme každý „na vlastnom piesočku“.

Koniec roka 2021 sa v celej Európe niesol v znamení energetickej krízy. Ako sa s ňou mesto vysporiadalo?

Ťažko. Samosprávy s ďalšími organizáciami súťažia ceny energií cyklicky, väčšinou na dva roky. My sme mali smolu, že pri zemnom plyne sme boli medzi tými, ktorým dva roky uplynuli akurát po vypuknutí krízy. Šťastie bolo aspoň, že elektriku budeme mať stále za dobrú cenu vysúťaženú ešte v roku 2020.

Napriek tomu nás verejné osvetlenie bude stáť dvojnásobok oproti vlaňajšku, keďže systém patrí pod správcu, spoločnosť Finmos. Plyn sme súťažili spolu s inými samosprávami, podarilo sa nám ju vysúťažiť za asi trojnásobok doterajšej. Filbyt v tomto roku súťažil tiež, no skôr ako samospráva.

Článok pokračuje pod reklamou.


Podarilo sa im ho vysúťažiť za dvojnásobok, takže domácnosti a inštitúcie patriace pod Filbyt budú mať lacnejšie kúrenie ako inštitúcie spadajúce priamo pod samosprávu. Musím povedať, že mám pocit, že štát mal v tejto kríze zasiahnuť viac, sám som písal aj štátnemu tajomníkovi ministerstva hospodárstva, ale nedostali sme ani odpoveď.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross