No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FIĽAKOVO: V školstve zvýšia poplatky, podľa samosprávy to prinesie pozitívne zmeny

perex-peniazeFiľakovo sa zameriava na financovanie školstva. Tentoraz samospráva zavádza poplatky za režijné náklady na prípravu obedov v školských jedálňach a zároveň chce zvýšiť školné v Základnej umeleckej škole, od ktorého očakáva pozitívne zmeny. Rimava.sk o tom informoval tlačový referent mesta Jozef Mikuš.

„Zvýšením poplatkov v minimálnej výške získame prostriedky, ktoré môžeme opätovne investovať do škôl,“ priblížil Attila Agócs, primátor Fiľakova, podľa ktorého návrh na zmenu výšky školného v umeleckej škole vyšiel jednak z oddelenia školstva, ale aj z radu jej pedagógov.

Ako ďalej poznamenal od apríla budú žiaci umeleckej školy platiť o jedno euro mesačne viac, dospelí individuálni študenti, ktorí sú zárobkovo činní, zaplatia dvojnásobok oproti súčasnému školnému. „Doteraz škola ledva vyžila zo svojho rozpočtu. Väčšinu prostriedkov minie na mzdy a odvody. Mesto ju ročne musí dotovať sumou 23 tisíc eur,“ priblížil primátor a dodal, že zvýšením školného získa mesto do svojho rozpočtu ročne 2 600 eur.

Týmto zvýšením sa podľa jeho slov stále nevyrovnajú školnému na ostatných umeleckých školách južného regiónu s podobným počtom žiakov ako je umelecká škola vo Fiľakove. „Napríklad v Detve platia žiaci v prípravnej triede 11 eur mesačne, v Seredi 10 eur a u nás to bude po zvýšení 6 eur,“ spomenul.

Obedy budú spoplatnené

V základných školách zavádzajú podľa primátora poplatky za režijné náklady na prípravu obedov, teda spotrebu energií či pracovnú silu. „Poplatky budú vo výške 0,10 eura na jeden obed,“ avizoval Agócs, podľa ktorého samosprávy majú nárok vyberať tieto poplatky zo zákona od roku 2012, doteraz si túto možnosť neuplatnili.

„Ročne školské jedálne v našom meste navaria viac ako 200 tisíc obedov. Pri zavedení desaťcentového poplatku za prípravu obedov získame do rozpočtu ročne desiatky tisíc eur,“ podotkol a dodal, že podľa zákona musia tento poplatok uhradiť všetci žiaci, vrátane tých zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktorí dostávajú obedy zadarmo.

Získané peniaze chce samospráva investovať späť do školstva. „Ako zriaďovateľ takto budeme môcť investovať napríklad do potrebných rekonštrukcií školských budov. Dotácie z Európskej únie končia rokom 2020, nemôžeme sa spoliehať len na ne. Musíme si urobiť vlastné rezervy a toto je jedným z prvých krokov na dosiahnutie tohto cieľa,“ zakončil primátor.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross