No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Fiľakovo získalo ocenenie Roma Spirit 2021, súťažili aj Radnovce

Foto: Klaudia Mikuš Kovácsová

FIĽAKOVO - Mesto Fiľakovo získalo ocenenie Roma Spirit 2021 v kategórii samospráv. Výsledky vyhlásili v stredu (8. 12.) večer na Dvojke RTVS. Fiľakovo vybrala medzinárodná porota spomedzi troch nominovaných miest a obcí. Finalistami boli aj obce Radnovce a Vtáčkovce.

Vedeniu mesta udelili ocenenie za „efektívne prístupy v riešení výziev rómskych komunít, dlhodobú prácu s najväčšou integrovanou rómskou komunitou na Slovensku a aktívne zapájanie sa do aktivít zameraných na znižovanie nezamestnanosti v regióne. Osobitne za inovatívne riešenia bytovej politiky, bezpečnosti a spolunažívania všetkých obyvateľov.“

Článok pokračuje pod reklamou.


Pre pandémiu sa tradičný galavečer spojený s odovzdaním ocenení nekonal. Ako ozrejmila hovorkyňa Fiľakova Klaudia Mikuš Kovácsová, organizátori odovzdali samospráve ocenenie ešte v novembri po skočení zasadnutia mestského zastupiteľstva.

"Veľmi nás prekvapil už len fakt, že sme nominovaní. Svedčí to o tom, že ľudia, ktorí sa tejto problematike aktívne venujú a rozumejú jej, sledujú naše kroky a hodnotia ich pozitívne. Poviem však úprimne, že som nečakal, že z troch nominovaných samospráv získame cenu práve my. Príchod početného štábu a organizátorov nás skutočne šokoval,“ vyjadril sa primátor Attila Agócs.

Foto: Klaudia Mikuš Kovácsová

Ocenenie považuje za zadosťučinenie za roky systematickej práce vo vyrovnávaní spoločenských rozdielov v meste a aj za potvrdenie pre ľudí z majority, ktorí niektoré kroky mesta nepovažovali za správne.

"Potvrdilo sa, že toto je cesta, ktorá má zmysel. U nás, kde žije najväčšia integrovaná rómska komunita, je táto problematika viacvrstvová. Žijú medzi nami sociálne vylúčení Rómovia, ale aj integrovaní podnikatelia či učitelia. U nás neplatí, že rómska problematika je len o odkázaných ľuďoch. Téma je komplexnejšia, a preto aj naše riešenia musia byť individuálne zamerané na všetky vrstvy. Treba si ale povedať, že to, čo máme dnes vo Fiľakove, nie je stav, ale výsledok. Spolužitie na tejto úrovni nie je samozrejmosťou, ale plodom roky trvajúcej práce v sociálnej oblasti,“ pokračoval primátor.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross