No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Financie určené pre školy si mala posielať na svoj účet

radnicaFinancie určené pre školy a školské zariadenia v Rimavskej Sobote si bývalá zamestnankyňa Mestského úradu z odboru školstva, mala posielať na svoj osobný bankový účet. Takýmto spôsobom si od mája 2014 do augusta 2015 mala previesť viac ako 68 tis. eur. Prípadom sa zaoberá aj krajská prokuratúra, ktorá vec postúpila na ďalšie konanie vyšetrovateľovi Okresného riaditeľstva policajného zboru v Rimavskej Sobote. Rimava.sk o tom informoval hovorca Krajskej prokuratúry Banská Bystrica Ivan Vozár, podľa ktorého podnet na prešetrenie vo veci zločinu sprenevery podal hlavný kontrolór Rimavskej Soboty Ladislav Šťavina.

„Koncom októbra som bol primátorom stiahnutý z dovolenky s tým, že sa na mestskom úrade udiali nejaké veci ohľadom školstva,“ uviedol pre Rimava.sk Šťavina a dodal, že po konzultácii s ďalšou pracovníčkou podal koncom októbra trestné oznámenie.

Podľa jeho slov sa vec týkala pracovníčky Dany S. z odboru školstva, ktorá je v súčasnosti vo výkone trestu z prečinu usmrtenia dvoch osôb pri dopravnej nehode pri obci Mýtna. „Na ňu bolo podané aj toto trestné oznámenie,“ doplnil hlavný kontrolór. K zisteniu nezrovnalostí podľa Šťavinu dospela jedna poverená pracovníčka.

“Presúvala to na vlastné konto a rafinovaným spôsobom v približne tridsiatich prípadoch si presunula  tieto finančné prostriedky. Robila to za pomoci internetbankingu,“ povedal pre Rimava.sk primátor mesta Jozef Šimko. Ako poznamenal, ide o mimoriadne závažný trestný čin. „Presunula si celkom 68 240 eur,“ dodal primátor, podľa ktorého bývalá zamestnankyňa využila na transakciu v troch prípadoch bankové konto svojej vlastnej dcéry.

Ako ďalej uviedol na tieto tri prevody upozornila poverená pracovníčka Aneta Vargicová, ktorá prevzala agendu po Dane S., keďže tá nastúpila do výkonu trestu. Podľa primátora však Vargicová vedela o týchto finančných presunoch od marca 2015. „Kolegyňa Vargicová zbadala, že v troch prípadoch, bývalá zamestnankyňa, ktorá je vo výkone trestu, presunula finančné prostriedky na konto svojej dcéry vo výške viac ako 4 tis. eur. Vargicovej vtedy prisľúbila, že finančné prostriedky vráti,“ povedal Šimko a dodal, že o tejto skutočnosti ich Vargicová mala informovať okamžite. Tým, že to neohlásila si podľa primátora zanedbala svoju povinnosť. „A toto považujem za hrubé porušenie pracovnej disciplíny čo som riešil okamžitým prepustením. „Takto nám (Dana S. pozn. red.) od marca do 21. augusta 2015 ešte stiahla z rozpočtu odboru školstva viac ako 27 tisíc eur. Keby som to bol už vtedy vedel, bol by som zakročil,“ dodal Šimko, podľa ktorého personálne obsadenie obidvoch pozícií je teraz v rukách viceprimátora Ladislava Rigóa, povereného riadením odboru školstva, sociálnych vecí a kultúry.

“Táto škoda určite nenaruší chod škôl. Keby nás kolegyňa o tom informovala ešte v marci, tak mohla byť škoda o niečo menšia,“ poznamenal primátor.

Podľa prepustenej zamestnankyne Vargicovej však túto skutočnosť zistila až po prevzatí agendy. „Ako som po 19. októbri 2015 prevzala agendu po bývalej kolegyni, zistila som nezrovnalosti, a až po dôkladnom preverení úhrad za roky 2014 a 2015 som výsledok okamžite oznámila svojej priamej nadriadenej,“ povedala Vargicová pre Rimava.sk

Ako ďalej uviedla, ako a či fungovali kontrolné mechanizmy, sa ukázalo v januári 2015 pri koncoročnej uzávierke mesta za rok 2014, kedy už bola suma viac ako 34 tis. eur prevedená mimo účtov dotknutých organizácií.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross