No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Financií na opravu ciest je málo, kde sa použijú budú poslanci BBSK rokovať znovu

bbsk-pliesovceViac ako dva milióny eur by mali byť použité na opravu ciest II. a III. triedy v správe banskobystrickej regionálnej správy BBRSC, financované majú byť z mimoriadnej rezervy BBSK v minulom roku. Ako odznelo na pondelkovom rokovaní v obci Pliešovce, na ich opravu je však podľa poslancov BBSK potrebných niekoľkonásobne viac financií, cesty podľa priority mali určiť poslanci v jednotlivých okresoch. „Komisia dopravy musela úzko spolupracovať aj s BBRSC, kde sme sa dohodli a zhodli na jednotlivých staničeniach,“ informoval predkladateľ návrhu a zároveň predseda komisie dopravy Juraj Družbacký. Podľa jeho slov to nebudú jediné financie na opravy ciest vo vlastníctve BBSK. V úvode rokovania poslanec Jaroslav Demian podotkol, že v opravách by sa malo pokračovať možno aj vo väčšom rozsahu, ako to bolo pripravené. Ďalšie financie by podľa neho kraj mal získať po čo najskoršom schválení záverečného účtu z prebytku hospodárenia. 

Poslanci sa zaujímali aj o to, že v akom štádiu je záležitosť v súvislosti so žiadaním eurofondov, keďže kraj kvôli zamestnávaniu na „čierno“ nemôže čerpať eurofondy. Podľa predsedu Kotlebu sa obrátili na súd a čakajú na stanovenie pojednávania.

Najväčšiu čiastku, viac ako 460 tis. eur mal podľa návrhu dostať okres Rimavská Sobota. Podľa návrhu by sa mal opraviť niekoľkokilometrový úsek na Polom. Podľa primátora okresného mesta Jozefa Šimka ide o neefektívne vynaložené financie a mohlo by na to postačovať menej ako polovica. Zároveň uviedol, že v okrese sú lokality, kde cesty v dezolátnom stave využíva viac ľudí ako napríklad úseky Hrachovo – Poltár či Jesenské – Petrovce alebo smer Teplý Vrch či kruhový objazd na Malohontskej ulici. „O Sútore už ani hovoriť nebudem, kde žije približne tisíc obyvateľov,“ povedal Šimko a dodal, že tá cesta je v oveľa dezolátnejšom stave ako na Polom, kde žije približne 30 ľudí. Ako spomenul, s opravou Polomu ako priority nesúhlasí viac poslancov z okresu a preto vyzval predsedu BBSK Mariana Kotlebu, aby v prípade odsúhlasenia uznesenie nepodpísal. Podľa predsedu BBSK ide o lokalitu, ktorú využívajú ako budovanie luxusných chát a chodia tam na luxusných autách. „Možno týmto na tých luxusných autách vadí stav tej cesty,“ povedal predseda.

Predkladateľ návrhu a poslanec BBSK  Juraj Družbacký, poslanec Jaroslav Demian, poslanec Jozef Šimko a predseda BBSK Marian Kotleba
bbsk-01„Tiež neviem skadiaľ vyšla suma 482 tisíc,“ reagoval poslanec BBSK Michal Bagačka, podľa ktorého sumu určil BBSK a preto ak bude suma nižšia, bude rád, že sa peniaze môžu využiť aj na iné úseky. Ako ďalej zdôraznil, o opravách jednotlivých úsekov ciest by sa vôbec nemuseli hádať, keby na kraji na „čierno“ nezamestnávali a mohli využívať projekty z európskych fondov, na ktoré by mohli získať desiatky miliónov na opravy. „Tým pádom by sme sa tu vôbec nemuseli hádať. To je jedna zásadná, podstatná vec,“ podotkol Bagačka. K ceste na Polom zároveň dodal, že ide o pár desiatok obyvateľov a niekoľko chatárov, o opravu cesty sa však snaží už osem rokov, je tam problém dostať sa osobným autám či autobusom, a na kraji evidujú aj niekoľko petícií. „Preto samozrejme je aj mojou povinnosťou, keďže tento úsek patrí vyššiemu územnému celku, aby som takéto niečo navrhol a zasadzoval sa o to,“ dodal Bagačka. Spomenul aj, že nejde o jeho výmysel, pretože v rámci vytypovania úsekov BBRSC bol najhorší úsek most v Hnúšti a druhým cesta na Polom. „Myslím si, že sú to ľudia, ktorí sa do toho vyznajú a je tu napísané, že tá cesta je v nevyhovujúcom stave,“ poznamenal poslanec Branislav Hámorník.

Reakcia poslanca BBSK Michala Bagačku, diskusia poslancov Ladislava Kukolíka, Branislava Hámorníka či Ľubice Laššákovej.

„Každý normálny poslanec kope za svoje cesty vo svojom okrese, regióne,“ povedala poslankyňa Ľubica Laššáková a dodala, že za posledný mesiac sedeli v klube dvakrát iba kvôli cestám a návrh nebol len výmysel a pritom ide ešte len o prvú etapu. „Určite sa stretneme na mimoriadnom zastupiteľstve, kde budeme riešiť ďalšiu etapu a tam predpokladám, že budeme mať trikrát, možno štyrikrát toľko peňazí ako teraz,“ zdôraznila poslankyňa a dodala, že preto nevie o čom 20 minút hovoria.

Poslanci sa po prestávke zhodli, že bod z rokovania stiahnu a prerokujú ešte zoznam lokalít, suma by však mala byť navýšená.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: priameho prenosu zo zasadnutia ZBBSK


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross