No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Fond na spravodlivú transformáciu podporí aj projekty pre mladých ľudí

BRATISLAVA – Šikovní mladí ľudia, ktorí majú idey na špecifické projekty pre svojich vrstovníkov na riešenie ich potrieb a realizovanie ich nápadov, môžu získať podporu z Fondu na spravodlivú transformáciu (FTS), zriadeného Európskou úniou. Slovensko z neho bude môcť využiť 459 miliónov eur vo forme eurofondov, pričom tieto financie sú určené zatiaľ len pre štyri regióny: Banskobystrický, Košický, Bratislavský a Hornú Nitru.

Mladí ľudia tak môžu získať rôzne malé granty a príspevky v oblasti podpory sociálnych projektov v ich miestnej komunite alebo poskytnutím grantov pre začínajúce podniky. „Tieto aktivity môžu byť napríklad v oblasti podpory miestnej komunity, vytvorenie priestoru pre angažovanie a stretávanie mladých ľudí, vytvorenie priestoru a platformy na ich realizáciu, aby sa vo svojom regióne cítili dobre, užitočne a rozvíjalo to ich potenciál,“ konkretizoval tím FST.

Fond na spravodlivú transformáciu je finančná podpora z Európskej únie (eurofondy), ktorá je určená na riešenie dôsledkov ukončenia ťažby a využívania uhlia v priemysle, a zároveň na riešenie dôsledkov prechodu hospodárstva (priemyslu, výroby, dopravy, atď.) na nízkoemisné a nízkouhlíkové hospodárstvo.

Článok pokračuje pod reklamouPodpora z FST je určená pre tie územia, ktoré sú najviac postihnuté a zasiahnuté prechodom na klimatickú neutralitu – teda tým regiónom, ktoré majú vysokú priemyselnú činnosť a ktoré by mohli ukončením tejto činnosti utrpieť, stratiť pracovné miesta a dobrý život.

Viac informácií o Fonde na spravodlivú transformáciu, o jeho cieľoch a oblastiach podpory si môžete prečítať na webe ministerstva: https://www.mirri.gov.sk/sekcie/investicie/fond-spravodlivej-transformacie/zakladne-informacie/index.html.

DOTAZNÍK ohľadom vnímania transformácie regiónov môžete vyplniť na tomto mieste: Zapojenie stredoškolákov do prípravy Plánu spravodlivej transformácie.

Foto: ilustračné, Pixabay.com


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross