No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Archeologický prieskum na stavbe priemyselného parku odhalil osadu z praveku

Zdroj: Archív Eva Fottová

RIMAVSKÁ SOBOTA – Odborníci zo Slovenskej akadémie vied začali s výskumom pri Rimavskej Sobote začiatkom septembra 2023. V areáli budúceho priemyselného parku zachytili osídlenie z doby rímskej a našli množstvo artefaktov.

Na záchrannom archeologickom výskume začali odborníci pracovať 4. septembra minulého roka a práce prebiehali do 8. decembra, kedy ich z dôvodu nepriaznivého počasia museli prerušiť.

Do terénu sa archeológovia vrátili 12. februára a pokračovať budú v hornej časti svahu pod lesom, nad stavebnou parcelou priemyselnej haly. "Archeologická lokalita sa nazýva Kľačianske lúky. Zachytili sme tu osídlenie z doby rímskej. Ide o germánsku výrobnú osadu zameranú na ťažbu a spracovanie bahennej rudy. Našlo sa tu mnoho pecí na sušenie rudy a zároveň aj na jej tavenie, no obytné stavby tu zatiaľ neboli zachytené," uviedla pre portál Rimava.sk vedúca archeologického výskumu a vedecká pracovníčka Slovenskej akadémie vied Eva Fottová.

Článok pokračuje pod reklamou


Fottová zároveň upresnila, že nie je vylúčené, že sa budú vyskytovať v priestore, ktorý nateraz ešte nie je preskúmaný. Ide o pomerne vzácny nález, ktorý sa na juhu stredného Slovenka zatiaľ nevyskytoval.

"Okrem germánskej osady sme v tomto priestore objavili aj zvyšky stredovekého sídliska datovaného rámcovo do obdobia 11. až 13. storočia. Zatiaľ je datované len na základe keramiky. Presnejšie datovanie nám môžu poskytnúť zvyšky driev z dvoch stredovekých studní, ktoré budú podrobené prírodovedným datovacim analýzam," informovala archeologička.

V objekte stavby priemyselného parku pracujú odborníci od septembra súbežne so stavebnými prácami. V prvej etape ukončili archeologické práce v priestore projektovanej haly a jej bezprostredného okolia a do konca roka 2023 plochu uvoľnili. Teraz sa sústredia na západnú časť areálu.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross