No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Cyklisti aj tohto roku absolvovali trasu Poltár - Dukla - Poltár. Na bicykloch si odšliapali viac ako 500 kilometrov

RIMAVSKÁ SOBOTA/SLOVENSKO - Aj tohto roku sa športoví nadšenci vybrali na známu cyklistickú jazdu Poltár - Dukla - Poltár. Na bicykloch si počas troch dní (29. - 31. 7.) odšliapali 560 kilometrov. 

Štart a cieľ akcie býval v Poltári, neskôr sa presunul do Veľkých Teriakoviec, no tento rok pre organizačné dôvody cyklisti štartovali z Rimavskej Soboty. Pôvodný názov však ostal zachovaný. "Cyklomaratónu sa zúčastnilo 33 účastníkov, z toho 30 cyklistov a 3 ľudia zabezpečujúci sprievod. Mali sme dve sprievodné autá a jednu fotografku, ktorá sa zároveň starala aj o pohodlie a komfort, rovnako aj občerstvenie pre cyklistov počas cesty," priblížil organizátor podujatia Pavol Hedvigy.

Článok pokračuje pod reklamou


"Tento rok sa nám trasa trochu predĺžila, nakoľko sa opravuje cesta na Úhornú, tak sme museli obchádzať pôvodnú trasu a išli sme cez Gemerskú Polomu a smerom na Podsúľovú. Je to môj účastnícko-organizačný rekord, nakoľko to mám pod taktovkou ´len´ šiesty rok," doplnil Hedvigy.

Pokračoval s tým, že počasie cyklistom celkom prialo počas celého víkendu. "Prvý deň bolo krásne slnečno, druhý deň sme očakávali viacej dažďa podľa predpovedi, ktoré sa nesplnili a len nás dážď dvakrát ovlažil. Posledný deň sme sa v Haligovciach zobudili do jemne upršaného rána, ale od Popradu, cez Telgárt, už vykúkalo na nás slnko, čiže celkovo sme boli pripravení na viacej daždivý víkend. V cyklistike platí, že neexistuje zlé počasie, len zle oblečený cyklista."

Povedal tiež, že počas cesty sa nestretli s takmer žiadnymi nepríjemnosťami. "Ale ak by boli ľudia voči sebe viac tolerantnejší a trpezlivejší, tak by to bolo fajn." Najväčšie problémy sú podľa neho každoročne na ceste od Prešova do Svidníka. "Tam je to ´mordor´. Netrpezliví, nedočkaví a nervózni šoféri nás nejedenkrát ohrozili. Máme označené autá, prosíme ich o trpezlivosť, ale nie každý tomu rozumie, resp. chce rozumieť. Ale aby som nezabudol, boli aj takí, ktorí sa pristavili a opýtali, odkiaľ a kam ideme, alebo sa len pozdravili a zamávali."

Tento rok sa štart maratónu presunul do Rimavskej Soboty. Tiež prezradil, že uvažujú aj o tom, aby ho nabudúce posunuli, začali sobotou a skončili pondelkom. "Myslím, že premávka cez víkend bude menšia, i keď na druhej strane, prechádzať od Popradu cez Telgárt do Tisovca v pondelok bude tiež niečo nové. Nepredbiehajme, vyskúšame a uvidíme," doplnil.

"Tu ide o myšlienku a zachovanie niečoho, čo nám tu nechali a my sa budeme snažiť to zanechať, odovzdať ďalším generáciám. Účastníkov sme aj tento rok mali hádam z celého Slovenska. Z východu, konkrétne Košíc, Sniny, zo západu z Trnavy, Trenčína, Hlohovca, Senca a najväčšie zastúpenie máme z Lučenca a Rimavskej Soboty. Pravidelne chodia cyklisti z Hriňovej, Detvy, Banskej Bystrice a tento rok opäť prišli aj cyklisti zo susednej Českej republiky, z mesta Přerov," vysvetlil a dodal, že tento rok sa podarilo absolvovať trasu aj trom ženám.

Článok pokračuje pod reklamou


"Dve boli z Lučenca – Majka Pavková a Ági Lazárová. Treťou bola Erna Pataková z Tlmáč. Osobne im skláňam poklonu, lebo absolvovať toľko kilometrov v sede bicykla je obdivuhodný výkon. Na záver len dodám, že každý rok sa snažíme znížiť vekový priemer a prilákať mladých. Za ostatné roky sa nám to nie veľmi darilo, keďže minulý rok bol priemer 45 rokov, tento rok to bolo už 43 rokov." Najmladšími cyklistami boli Matej Goljan z Divína a Miroslav Ferjak zo Sniny, obaja majú 19 rokov. Najstarším účastníkom bol Igor Ďuriška, ktorý má 64 rokov.

"Každá väčšia, ale aj menšia akcia sa nezaobíde bez sponzorov. Nám tiež pomohli, za čo ďakujeme: Cyklistický klub Rimavská Sobota - predseda klubu Ondrej Bakša, firma Aproving s.r.o. - Roman Vaľo, BigDen sťahovanie a preprava - Denis Šága, neznámemu darcovi – Igor Ihnát a Tesco Rimavská Sobota," uzavrel.

Zdroj foto: FB Poltár - Dukla - Poltár


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross