No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: FourFest sa začal, z nádvoria Čierneho orla sa šírila vôňa držkovej polievky

17. mája 2023 | | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Ani nepriaznivé počasie nepokazilo súťažným tímom náladu. Družstvo z Českej republiky roztancovalo a rozospievalo celé nádvorie Čierneho orla. Festival FourFest dnes (17. mája) odštartoval tohtoročné súťaženie medzi strednými školami krajín V4.

Už v ranných hodinách si študenti so svojimi odbornými majstrami pripravili kotlíky, varešky, držky a tajné ingrediencie a boli pripravení súťažiť vo varení držkovej polievky.

Svoje kulinárske umenie si porovnali žiaci z usporiadateľskej školy – Strednej odbornej školy obchodu a služieb (SOŠOS) so žiakmi zo Strednej odbornej školy technickej a agropotravinárskej (SOŠTaAP) v Rimavskej Sobote, z Egru, Kazincbarciky a Poděbrad.

Článok pokračuje pod reklamou


O tom, ktorá držková polievka je najlepšia, o postupe prípravy a dodržaní hygieny, rozhodovala odborná porota zložená z gastro-odborníkov v zložení generálnej tajomníčky Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov Zuzany Dúžekovej, člena Výkonného výboru SZKC Ivana Vozára a šéfkuchára Daniela Melicheríka – víťaza strieborného pásma na súťaži Global Chef Challenge v talianskom meste Rimini a predsedu bratislavského klubu SZKC.

"Porota si všímala spôsob prípravy a aj to, či žiaci pracovali samostatne a v akej miere pracovali bez svojho majstra. A v niektorých družstvách bol skutočne ten podiel žiakov väčší," priblížil riaditeľ SOŠOS v Rimavskej Sobote, ktorá je organizátorom festivalu.

Na poslednej priečke sa síce umiestnil tím z hosťujúcej školy (SOŠOS), ale na nálade im to neubralo. Na štvrtom mieste skončilo družstvo z Kazincbarciky, na treťom mieste sa umiestnila škola z Egru, druhú priečku obsadilo Středné odborné učiliště společného stravování Poděbrady a víťazom sa napokon stala domáca škola z Rim. Soboty – SOŠTaAP.

Zajtra v ranných hodinách pristúpia k otvoreniu druhého dňa festivalu, ktorý sa bude niesť v duchu súťaží v kategóriách kuchár, čašník, barman, barista, someliér, kaderník, kozmetik a obchodný pracovník. 

Súťaže sa uskutočnia pod záštitou predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondreja Luntera sa uskutočnia a deň bude ukončený koncertom skupiny Metalinda.

V piatok (19. mája) bude festival ukončený besedou s českou herečkou Markétou Hrubešovou v zasadačke pedagogickej rady SOŠOS.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross