No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Kurinec patril modelárom z celého Slovenska, ukázali svoju prácu i zručnosti

Po vodnej nádrži Kurinec sa uplynulý víkend premávali rýchle člny, dychvyrážajúce plachetnice, ale aj bojové lode. Neboli to však skutočné lode, hoci ich spracovaním pôsobili reálne. Jediný rozdiel bol v ich veľkosti. A dôvod? Kurinec bol dejiskom Majstrovstiev Slovenska lodných modelárov a zároveň aj 4. ročníkom Memoriálu dlhoročného modelára Ondreja Mišáka.

„Súťaž má dlhoročnú tradíciu. Je to už viac ako 20 rokov od prvej takejto súťaže,“ uviedol pre Rimava.sk spoluorganizátor Michal Juršík. Ako priblížil, súťaž bola rozdelená na dve sekcie, a to na rýchlostné a na verné makety skutočných lodí. Podľa jeho slov sa na Kurinci zišlo približne 65 modelárov a raz taký počet lodí. „Boli súťažiaci z rôznych kútov Slovenska, ale prišli aj súťažiaci z Maďarska,“ dodal. Tento rok okrem denných plavieb bol obohatený aj o nočné plavby, len za osvetlenia vodných bójí a samotných lodí.

A čo sa hodnotí pri modeloch lodí? Ako prezradil Juršík, pri verných maketách lodí sa hodnotí statická vizáž modelu, vernosť vypracovania detailov a druhá časť spočíva v ovládaní modelu, teda samotnej jazdy na presnosť. „Výroba modelu je veľmi individuálna, záleží od množstva voľného času a od zložitosti, ale približne 2-3 roky,“ spomenul.

Technika ovládania modelu lode je však dôležitá najmä pri tých rýchlostných kategóriách. Ako povedal pre Rimava.sk druhý spoluorganizátor Peter Kováč, ktorý sa modelárčeniu venuje 32 rokov, lode dosahujú vysokú rýchlosť. „Tie lode majú rôzne rýchlosti. Pri tých menších lodiach je to rýchlosť 45-60 km/h a pri tých väčších kategóriách dosahujú rýchlosť 120 až 130 km/h. Riadiť je to dosť náročné takéto lode,“ ozrejmil.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross