No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Labute aj s mláďatami ukázali svoju krásu na niekoľkých miestach v regióne

labuteKráľovná jazier. Aj takýto prívlastok si zaslúži snáď jeden z najkrajších vtákov na Slovensku, labuť. V našom regióne sa môžeme popýšiť, že svojou prítomnosťou zdobia vodné hladiny niektorých nádrží či jazier. V regióne Gemer-Malohontu ukázali v uplynulých dňoch svoju krásu i majestátnosť na niekoľkých miestach, kde vychovali aj svoje mláďatá. Do redakcie Rimava.sk nám písali čitatelia, ktorí ich spozorovali uplynulý týždeň na Kurinci. Ako uviedol Ján, labute boli aj označené. „Mali krúžky na nohách,“ poznamenal.

Svoju krásu však labute ukázali aj na vodnej nádrži Teplý Vrch či pri obci Hostice. „Na vodnej nádrži pri Hosticiach bolo tento rok až sedem mladých. Keď nie sú plašené, tak ostávajú na vodnej hladine. Sú však dominantné a nemajú radi konkurenciu. Odplašia ostatné vtáctvo,“ povedala Janka. Ako doplnila, ľudia ich majú radi, no kŕmia ich chlebom, čo však pre ne nie je prirodzená potrava.

Nové prírastky labutí mali tento rok aj v lučeneckom mestskom parku.

Labute sa však neukázali v regióne po prvýkrát. Vodnú nádrž na Kurinci skrášlili svojou prítomnosťou už na Veľkú noc v roku 2014. Na dva jedince, ktoré patria k najväčším vtákom zvieracej ríše, vtedy upozornil čitateľ Rimava.sk Kamil, ktorý sa im veľmi potešil. „Zistili sme, že tu máme dve krásne, veľké biele labute. Na jazere sme ich nevideli už niekoľko dlhých rokov,“ povedal Kamil, ktorý má chatu pri brehu jazera a na Slovensko sa vracia príležitostne zo zahraničia. Ako vtedy avizovali ochranári, návšteva labutí v regióne nebola ojedinelým javom, pred tým to však nebývalo bežné. Podľa ich slov v okrese máme viac ako 200 ďalších vtáčích druhov, medzi ktorými sú niektoré ešte vzácnejšie.

Na Kurinci bola časť okolia jazera v 50-tych rokoch vyhlásená za Národnú prírodnú rezerváciu Kurinecká dubina.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross