VEĽKÉ TERIAKOVCE – V sobotu, 12. októbra 2024, sa na Salaši pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach uskutočnil už 11. ročník tradičného podujatia Mitrovanie, ktoré symbolicky uzatvára pastiersku sezónu.
Organizátorom podujatia bola MAS Malohont v spolupráci s Gemersko-malohontským osvetovým strediskom Rimavská Sobota a Salaš pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach.
Tohtoročné Mitrovanie ponúklo návštevníkom okrem kultúrneho programu aj ukážky ovčiarskych prác, ochutnávky výrobkov z ovčieho mlieka, varenie baraních špecialít a tematické výstavy.
Článok pokračuje pod reklamou
Podujatie už tradične láka širokú verejnosť, od rodín s deťmi až po milovníkov folklóru a remesiel. Výnimočnú atmosféru sa podarilo vytvoriť aj vďaka zapojeniu miestnych predstaviteľov.
Pri parkovisku vítal návštevníkov starosta obce Rimavské Brezovo, Marián Šivara, ktorý s úsmevom usmerňoval prichádzajúcich. Na vstupe ste mohli stretnúť starostku obce Rimavská Baňa, Elenu Polóniovú, a do súťaže o najchutnejší guláš sa zapojil starosta obce Ožďany, Ján Matej.
Organizátorka podujatia, Miroslava Vargová z MAS Malohont, zdôraznila, že na príprave a organizácii podujatia sa podieľalo približne 30 až 40 dobrovoľníkov. "Boli úplne fantastickí," uviedla pre Rimava.sk. "Sú to také 'nevidieteľné ruky', ktoré pomáhajú, kde treba, ale určite si všimnete našich valachov Maťka a Kubka,“ dodala Vargová.
V rámci rozhovoru vyzdvihla, že Mitrovanie je podujatím, ktoré zapája všetky zmysly. "Naši návštevníci tu môžu vidieť, počuť, vyskúšať remeslá a, samozrejme, ochutnať tradičné výrobky. Snažíme sa zachovať pastierske tradície a bohatú ovčiarsku históriu tohto regiónu, sme vďační, že to remeselníci nevzali, bez nich by nebolo možné zorganizovať takéto podujatie,“ dodala.
Mitrovanie ponúklo bohaté ukážky ovčiarskych prác. Návštevníci mohli vidieť strihanie oviec a následné remeselné práce ako gubárstvo, tkanie z ovčej vlny či iné techniky spracovania vlny.
Ľubomíra Žilková, ktorá predvádzala, ako sa dá spracovať vlna aj v menších množstvách. "Ukazujeme, že aj keď má niekto vlnu len z dvoch či troch ovečiek, stále sa dá spracovať. Používame jednoduché techniky, ktoré zvládne každý,“ povedala.
Okrem ovčiarskych ukážok boli k dispozícii aj stánky s miestnymi produktmi a remeslami. Návštevníci si mohli zakúpiť ručne vyrobené mydlá, voskové obaly, šité ľudové odevy, ale aj kožené a drevené výrobky.
Pán Emil Gecko z Čerenčian, ktorý svoje výrobky prezentoval na podujatí, prezradil, že sa drevárskemu remeslu venoval už ako chlapec. "Naučil som sa to od otca, ale počas života som na to nemal čas. Teraz na dôchodku som sa k tomu vrátil a som rád, že sa môžem zúčastňovať na takýchto podujatiach,“ povedal.
Scenár a réžiu kultúrneho programu mala na starosti riaditeľka Gemersko-malohontského osvetového strediska, Stanislava Zvarová. Na pódiu sa predstavilo približne 120 účinkujúcich, ktorí vystúpili s pastierskymi a valaskými piesňami, tancami a tradičnými hudobnými nástrojmi.
Medzi účinkujúcimi boli aj trombitáši z Poľska, gajdoši z Oravskej Polhory, detské folklórne súbory Likovček z Revúcej a Kokavan z Kokavy nad Rimavicou. Hosťujúcim súborom bol folklórny súbor Očovan z Očovej. Nechýbali ani jednotliví umelci ako Milan Katreniak z Tisovca či Dušan Ceber z folklórneho súboru Rimavan z Rimavskej Soboty.
Norbert Keľo, spolumajiteľ Salaša pod Maginhradom a jeden zo spoluorganizátorov, nám prezradil. "Sme radi, že sme vytrvali a že aj ostatní spoluorganizátori nepoľavili. Toto podujatie je závislé od počasia, takže si vážime každého návštevníka, ktorý sem príde a podporí nás.“
Na záver ešte Stanislava Zvarová prezradila, že už začiatkom budúceho týždňa sa začnú prípravy na ďalší ročník. "Chceme, aby Mitrovanie zostalo podujatím, ktoré spája ľudí a ukazuje krásu našich tradícií.“
Mitrovanie 2024 tak opäť dokázalo, že si zaslúži svoje miesto v kalendári regiónu Gemer-Malohont.
NENECHAJTE SI UJSŤ