No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO-VIDEO: Na kóte Hrb si výročie SNP pripomenuli autentickou ukážkou bojov, prišlo aj na prelety

24. septembra 2019 |  | 

Písal sa október 1944 a nemecká SS divízia postupuje od Miskolca na Rimavskú Sobotu s jediným cieľom, potlačiť Slovenské národné povstanie. V tom im však bránila kóta Hrb neďaleko obce Rimavská Baňa, ktorá nepriateľovi úspešne vzdorovala tri dni. A práve tieto udalosti mohli návštevníci uplynulú sobotu zažiť na vlastné oči a uši. Na vŕšku Hrb pri obci Rimavská Baňa sa odohrala autentická ukážka bojov zo Slovenského národného povstania. Okrem bojov na zemi prišlo tento rok aj na boje zo vzduchu.

Ukážky bojov z SNP vŕšok Hrb zažil po druhýkrát. „Pred tromi rokmi to bol pilotný projekt s návrhom prišiel Július Molitoris, ktorý už v tom čase mal 90 rokov a bola to jeho veľká túžba, aby sa na vŕšku Hrb urobila rekonštrukcia bojov autentickej udalosti z októbra 1944. Takže vtedy sme si to vyskúšali a teraz sme sa rozhodli, že túto udalosť zopakujeme znova, a to z dôvodu 75. výročia SNP,“ uviedla Elena Polóniová, starostka obce Rimavská Baňa.

https://www.facebook.com/erik.g.medved/videos/2474326552621981/

Podľa jej slov je dôležité pripomínať si aj takýmito autentickými ukážkami boje druhej svetovej vojny. „Ukázať hlavne mladým ľuďom ako tieto boje prebiehali. Pripomenúť im ich, nakoľko účastníci týchto bojov vzhľadom na ten čas umierajú a možnože zostane jediná spomienka v podobe v realizácie takýchto ukážok,“ podotkla Polóniová.

Okrem Rimavskej Bani sa na organizácii podieľali aj obce Rimavské Zalužany, Kociha, Lehota nad Rimavicou a Rimavské Brezovo, a Mikroregión Rimava a Rimavica. Finančne podujatie podporil MAS Malohont.

Z histórie
Kóta Hrb – táto kóta, respektíve kopec je tesne nad hlavnou cestou pri Rimavskej Bani, ktorá aj vtedy prechádzala z Rimavskej Soboty do Tisovca. Tento malý kopec mal výhodné obranné i strategické miesto a slovenská povstalecká armáda si na ňom vybudovala obranné postavenie. Slovenská povstalecká armáda sa tej nemeckej postavila do postupu v smere od Rimavskej Soboty, keď SS divízia, ktorá postupovala od Miskolca, išla potlačiť SNP. A práve miesta akým je aj kóta Hrb boli tými, kde sa slovenská povstalecká armáda vedela oprieť a zabrániť vstupu nemeckej armády na vtedajšie povstalecké územie. Nepriateľovi sa povstalecká armáda úspešne bránila tri dni.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: Ján Čajko


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross