No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Na Letavách sa to opäť hýbalo umelcami a kreatívcami

15. augusta 2016 |  | | |

letavy2016V letnom umeleckom tábore Letavy sa opäť stretli ľudia, ktorí majú blízko k umeniu a chceli preukázať svojho kreatívneho ducha. Počas uplynulého týždňa zažili neopakovateľnú atmosféru a vytvorili mnoho zaujímavých diel, z ktorých tie najlepšie ukázali na piatkovej výstave.Dejiskom 31. ročníka Letáv bolo rekreačné stredisko Kokava Línia v okrese Poltár. Návštevníci si mohli vybrať zo širokej palety dielní s výtvarným, fotografickým, divadelným, literárnym, tanečným či hudobným zameraním. Vo večerných programoch sa predstavili umelci v hudobných, divadelných, audiovizuálnych a iných alternatívnych prezentáciách.

letavy-fotoÚčastníci sa opäť prišli naučiť niečo nové a v rôznych dielňach si mohli vytvoriť vlastné diela s pomocou lektorov. Mali na výber zo zaujímavej ponuky dielní, ako napríklad Maľba a kresba, Umelecké kováčstvo, Animovaný film, Umelecká fotografia či Keramika, kde sa aj úplní amatéri naučili vyrábať nádoby a dekorovať ich. „Už pred začatím Letáv som dala účastníkom zadanie cez Facebook, aby si doniesli nejaký príbeh, rozprávku či poviedku. Snažila som sa im ukázať, že za textom a slovami je veľa krásnych obrazov. Naučila som ich rýchlo robiť veľké nádoby a duté tvary, aby mali dosť priestoru na to, vyjadriť ten príbeh. Následne vytvorili dekor na nádobách, ktorý vychádza z ich príbehov a obrazov,“ uviedla pre Rimava.sk lektorka keramickej dielne Hana Štrbová.

Nádejní herci sa vžili do role iných postáv v dielni Hereckej tvorby alebo si vyskúšali Pantomímu či Stand Up Comedy. Dielňa Textilná tvorba a batika naučila účastníkov rôzne textilné techniky. Jej tohtoročnou témou boli Lapače strachu. „Prvé dva dni sme batikovali, robili sme voskovú a vyväzovanú batiku. Keď nám výtvory uschli, tak sme na ne robili rôzne textilné aplikácie,“ priblížila priebeh dielne jej lektorka Katarína Lucinkiewiczová. Podľa jej slov dokonca vytvorili zaujímavé šaty z bieleho plátna, ktoré išli do dražby. „Snažila som sa naučiť ich pozerať okolo seba, vnímať materiál ako veľmi zaujímavý zdroj inšpirácie, vedieť použiť aj také veci, ktoré iní ľudia označia ako zbytočné a zrazu sa z nich dá vytvoriť niečo celkom iné,“ dodala Lucinkiewiczová.

Finálnym piatkovým programom bola vernisáž, kde boli vystavované výstupné práce z Letáv. Sobota tradične patrila prezentácii jednotlivých dielní, po ktorej nasledovala zábava až do rána.
Mnohých kreatívcov zaujala dielňa s názvom Umenie z odpadu. Vlastnoručne si vyskúšali pílenie a vyrábanie kolobežky zo starého bicykla. Tohoročnou novinkou bola na Letavách Rozhlasová dielňa, v ktorej účastníci vytvárali krátke rozhlasové šoty ako aj reláciu pre rádio Devín. Ďalšou novinkou bola aj dielňa Maska a divadlo.
Niektorí sa aj napriek svojim povinnostiam zúčastnili Letáv aspoň na jeden deň, pretože si nechceli nechať ujsť skvelú rodinnú atmosféru. Popustiť uzdu svojej fantázii prišla aj Lenka. „Bola som robiť workshop kombinovanej Enkaustiky a namaľovať krásny obraz včelým voskom a olejovo-pigmentovými tyčinkami, vznikal u nás aj funkčný hudobný obraz. Bola som sa popozerať aj v ostatných dielňach, v Bábkarskej dielni vyrábali bábky zo starých hračiek, haluzná bola Larválna dielňa, kde robili akoby intuitívny tanec s veľmi jedinečnými ručne robenými maskami,“ zhrnula svoj jeden deň na Letavách.

Mgr. Marian Lacko - zakladateľ Letáv. FOTO: mnk

Mgr. Marian Lacko - zakladateľ Letáv. FOTO: mnk

„Nemôžem povedať, že by niečo nevyšlo,“ zhodnotil spokojne organizátor 31. ročníka Letáv Marian Lacko, podľa ktorého dosiahli nádherné výsledky vo všetkých dielňach, ako v klasických, tak aj v nových. Jedna z nich bola podľa jeho slov po prvýkrát aj na Slovensku vôbec. Išlo o larválnu masku, kde si účastníci vyrobili masky zvierat a potom v nich to zviera a jeho správanie znázornili. Najvýraznejší prvok bola hlava, ktorá bola trikrát väčšia ako ľudská. „Dopadlo to tiež nad očakávania. Nádherné predstavenie nám zahrali. Je to ťažká disciplína,“ priblížil Lacko, podľa ktorého nie sú diela až také dôležité ako samotná cesta, byť týždeň v prítomnosti profesionálneho lektora a čo najviac od neho pochytiť.
Záverečné dva večery bolo na Letavách približne 450 ľudí, záujemcovia prišli z okolitých miest aj obcí. Podľa Maňa sa Letaváci zídu tradične v prvé októbrové dni na vernisáži v Dome kultúry. Niektoré diela a vystúpenia 31.ročníka však predstavia po prvýkrát ešte v tento týždeň a to v čitárni Červený rak v Bratislave.

 

Letavy organizuje Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota a Občianske združenie Oxymoron v spolupráci so Základnou umeleckou školou v R. Sobote. S podporou Fondu na podporu umenia.

Zdroj: Rimava.sk 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross