No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Na Teplom Vrchu vypúšťajú vodnú nádrž, letná sezóna je ohrozená

vodna-nadrz-teply-vrchNa Teplom Vrchu, v okrese Rimavská Sobota, začali s vypúšťaním vodnej nádrže, ktorá patrí medzi najteplejšie vodné plochy na Slovensku. Ako už Rimava.sk v minulosti informovala, dôvodom znižovania hladiny vodnej nádrže je plánovaná oprava bezpečnostného priepadu, rekonštrukcia bola podmienená získaním potrebných financií na opravu. Podľa prevádzkovateľov je však táto letná sezóna viac než ohrozená, v priebehu mája hladina klesla o ďalšie metre. „Na 99 percent sezóna u nás neprebehne,“ hovorí Tibor Oštrom, ktorý má rekreačné stredisko Ormet v prenájme. Ako ďalej spomenul, bezpečnostný priepad je potrebné opraviť, vďaka nemu bude hladina dosahovať opäť potrebnú výšku, no zarazilo ho, že rekonštrukcia je naplánovaná na leto a počas sezóny. „Je to likvidačné,“ tvrdí Oštrom a dodáva, že investovať do údržby musia, rovnako musia platiť aj dane pre obec.

V revíri vodnej nádrže Teplý Vrch platí od 1. júna zákaz lovu rýb. Ako ďalej Slovenský rybársky zväz informuje, dôvodom je zníženie vodnej hladiny na úroveň dvoch metrov pod minimálnu prevádzkovú hladinu ako aj rekonštrukcia bezpečnostného priepadu na rybárskom revíri. Zákaz platí do odvolania.
Starostka obce Jana Janšová predpokladá, že tento rok budú mať ešte slabšiu letnú sezónu ako posledné obdobie. „Sme však radi, že sa s nádržou už bude niečo robiť,“ povedala starostka, ktorá patrí medzi iniciátorov minuloročného listu ministerstvu životného prostredia so žiadosťou o pomoc. Obyvatelia Blžskej doliny či mikroregiónu Teplý Vrch v ňom upozorňovali aj na súvisiaci úpadok cestovného ruchu, ktorý je zdrojom obživy a podnikania tamojších obyvateľov. Ako pre Rimava.sk starostka spomenula, obec je ochotná odpustiť časť z dane za nehnuteľnosť, ale nie celú čiastku. „Nie je to naším zavinením,“ tvrdí starostka obce Teplý Vrch, podľa ktorej príjmy potrebuje aj obec. Oficiálne stanovisko k prácam na vodnej nádrži podľa starostky ešte nemajú, viac informácií by sa mali dozvedieť na tohto týždňovom stretnutí. Zároveň poznamenala, že budú iniciovať aj vyčistenie priestorov nádrže, ktoré ostali dostupné po vypustení vody.

Redakcia požiadala o bližšie informácie aj Slovenský vodohospodársky podnik.
TEPLÝ VRCH: Vodnú nádrž opravia za viac ako 1,05 mil. eur, s prácami začnú v týchto dňoch

Nádrž bola sprevádzkovaná v roku 1980, so svojím zásobným priestorom bola kapacitne navrhnutá na zavlažovanie plochy o rozlohe 3841 ha na čo boli pod vodnou stavbou vybudované dnes už nevyužívané čerpacie stanice. Od začiatku 90-tych rokov minulého storočia postupne upadali dodávky vody na závlahové účely až na súčasnú nulovú úroveň. Nádrž preverili povodne v roku 2010. Prioritou vodnej stavby podľa SVP je transformácia povodňových prietokov, zmiernenie a sploštenie povodňovej vlny. Ďalším účelom využitia bolo zabezpečenie vody pre závlahy, chov rýb pre športové rybárstvo a ako posledný účel rekreácia a športové využitie.

Zdroj: Rimava.sk

Súvsiace články
TEPLÝ VRCH: Starostovia upozorňujú na poškodenú nádrž, štát žiadajú o pomoc
Na rekonštrukciu vodnej nádrže Teplý Vrch vydali stavebné povolenie, čakajú na vyhlásenie výzvy
Vodná nádrž Teplý Vrch má hladinu nižšiu o tri metre. Čaká ju rekonštrukcia


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross