No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Návrat domov. Rodáci sa stretli v Rimavskej Bani

18. júna 2024 |  | 
Zdroj: Danka Vetráková

RIMAVSKÁ BAŇA – Obec Rimavská Baňa sa môže pýšiť jedinečnou tradíciou, ktorá sa opakuje každých päť rokov – stretnutie rodákov. Tento rok obec opäť privítala rodákov, ktorí sa sem vracajú zo všetkých kútov sveta, aby si pripomenuli svoje korene a prežili nezabudnuteľné chvíle so starými priateľmi a rodinou.

Ako pre Rimava.sk uviedla starostka obce Elena Polóniová, počas príprav na stretnutie obec poslala približne 350 pozvánok. "Na našu radosť, odozva bola veľká a prišlo okolo 200 rodákov. Spolu s obyvateľmi obce, ktorých bolo asi 400, sme sa tak zišli v hojnom počte. Prvé takéto stretnutie sa konalo v roku 2014 a odvtedy sa opakovalo v rokoch 2016, 2019 a teraz po piatich rokoch," uviedla starostka obce.

Článok pokračuje pod reklamou


Stretnutie bolo obohatené o bohatý kultúrny program. Vystúpil spevácky zbor Bona Fide, FS Kokavan, kapela Ludo Kuruc Bnad, večernú zábavu zabezpečil Vlado Kožiak ako Kadlubské čáve.

Stretnutie rodákov sa stalo príležistosťou slávnostne otvoriť novú knižnicu. "Rimavská Baňa nemala knižnicu približne dve desaťročia, no teraz sa nám podarilo zachrániť knižný fond zo starej knižnice a preniesť ho do online priestoru, kde si môžu obyvatelia cez web objednať a prezrieť knihy," povedala Elena Polóniová.

Zlatým klincom programu bolo večerné vystúpenie kapely Ludo Kuruc Band, ktorá priniesla hity Karola Duchoňa. "Po skončení koncertu sa zábava presunula k reprodukovanej hudbe, pri ktorej sme spoločne spomínali a rozprávali sa. Tieto stretnutia sú vždy veľmi emotívne,“ povedala starostka Rimavskej Bane.

Po poslednom vystúpení dievčatá z komunitného centra predstavili svoj nový rómsky folklórny súbor, ktorý začali formovať začiatkom roka. Hoci momentálne vystupujú v požičaných krojoch z Kokavy nad Rimavicou, obec oceňuje snahu dievčat a už pripravuje projekt v rámci kurzu šitia, aby im mohli vyrobiť ich vlastné kroje. Okrem folklórnych tancov nacvičili dievčatá aj moderné tance.

Zdroj: FB Rimavská Baňa

Jednou z účastníčok stretnutia bola aj Vierka Slatinská, ktorá ako rodáčka z Rimavskej Bane nevynechala ani jedno stretnutie. "Napriek svojmu veku bola súčasťou sprievodného programu a zaspomínala si aj na detstvo svojho starého otca," dodala starostka.

Zdroj: FB Rimavská Baňa

Podujatie nevynechala ani 95-ročná pani Lásková, najstaršia občianka obce. „Aj napriek svojmu veku zvládla celý kultúrny program. Stretnutie rodákov je pre nás všetkých dôležitým podujatím. Každý pozitívny odkaz na Rimavskú Baňu je pre nás veľmi cenný. Účastníci pri rozlúčke hovoria pekné veci o našej obci a tradíciách, čo napomáha udržiavať vzájomné kontakty, dodala starostka.


Na leto obec plánuje ďalšie podujatie – 29. júna sa uskutoční Juniáles, športovo-zábavné podujatie na ihrisku, kde deti vyhrávajú imaginárne peniažky, za ktoré si potom môžu kúpiť sladkosti v stánkoch. Na podujatí vystúpi šašo Krak a celý deň zavŕšia hasiči so svojou penovou show.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross