No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Obľúbené fašiangové podujatie roztancovalo Dom osvety

6. februára 2024 | | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Uplynulý piatok (2. februára) sa v Dome osvety v Rimavskej Sobote uskutočnil folklórny večer s názvom Fašiangy sa krátia, ktorý aj tento rok zorganizovalo Gemersko-malohontské osvetové stredisko (GMOS), kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávnoho kraja. V programe vystúpili folklórne súbory a ľudoví rozprávači z Gemera a Malohontu a Hontu.

Zvykoslovné podujatie sa uskutočnilo po druhýkrát od rekonštrukcie Domu osvety. "V minulosti v spolupráci s Centrom voľného času Relax a Domom kultúry v R. Sobote sme realizovali pochôdzky mestom a podujatie pokračovalo vystúpeniami na námestí alebo v kultúrnom dome, ale potom prišiel covid-19 a troška sa od toho upustilo a teraz by sme chceli pripomenúť tieto zvykoslovia ako sú aj fašiangy," uviedla Stanislava Zvarová, pracovníčka GMOS.

Článok pokračuje pod reklamou


Na podujatí vystúpili FS Háj, DFS Hájik, FSk Lieščina z Rimavskej Soboty, FS Vepor z Klenovca, Hráči z Malohontu, Dušan Ceber z Vyšnej Pokoradze a ľudoví rozprávači Mária Kropáčová a Juraj Matiáš z Príbeliec.

"Ja si ešte pamiatám, keď som ja chodiv v Plachtincach do škole, tak na Príbelcach bov ešte gajdoš, a tam bývali fašange od nedeli do strede a to tak bolo, že v nedeľu poobede, ale aj v pondelok od rána chlapci chodili po dedine s valaškou, s gajdošom a z dom do domu chodili a vraveli takýto vinš: Ako prorokúval storočný prorok, že o fašangách pôst býva, tak sa aj my postiti chceme a na ražeň koledujeme, ak nám aj na ražeň nedáte, aspoň nám dosotra pozrite. Aká fiťma, taká fiťma, Bakusova stará britva, prijmite vďačne. A to vraviel mládenský richtár a chlapci potom s ražňami chodili a kde mali dievčence, tie potom vykrútili za vysokie konope," zaspomínal si Juraj Matiáš z Príbeliec.

Súčasťou podujatia bola aj výstava dobových svadobných fotografií, ktorá trvala od 13. januára. Podujatie sa realizovalo v rámci projektu Čarovná studnička a bolo podporené z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross