No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Ocenenia mesta Hnúšťa boli rozdané, putovali do rúk osobností spoločenského i športového života v meste

HNÚŠŤA – Piatkovým ránom (2. júna) sa začali Dni mesta Hnúšťa, ktoré budú trvať do nedele (4. júna) a ukončené budú bábkovým divadlom Popolvár.

Súčasťou prvého dňa osláv bolo aj slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva, na ktorom primátor mesta Hnúšťa Martin Pliešovský odovzdával Ceny primátora, Cenu mesta, Čestné občianstvo i Čestné uznania mesta Hnúšťa.

Mestskí poslanci, primátor a pozvaní hostia si ešte pred zasadnutím uctili pamiatku J. Francisciho Rimavského kladením vencov k jeho pomníku.

"Som rád, že dnes pribudnú do pamätnej knihy Hnúšte ďalšie mená tých, ktorí sa svojimi činmi zapojili do vytvárania do novej, modernej tváre nášho mesta. Chcem poďakovať za všetko dobré, za rady, za potešenia, za priateľstvo. Vážim si srdečnosť, čestnosť a ochotu pomôcť alebo vždy byť na blízku. Želám všetkým, aby v sebe objavovali hodnoty, ktoré by boli prospešné práve nášmu mestu," uviedol v príhovore primátor mesta Hnúšťa Martin Pliešovský.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako prvá si z rúk primátora prezvala ocenenie Čestné uznanie mesta Hnúšťa Valéria Šemetková, ktorá 21 rokov pomáha občanom mesta, ako aj obyvateľom celého regiónu, ktorí potrebujú odbornú zdravotnú pomoc, so svojou agentúrou Riasam. Tá poskytuje komplexnú domácu a ošetrovateľskú starostlivosť pacientov všetkých vekových skupín v pohodlí svojho domova. Služby, ktoré vykonávajú, sú určené najmä imobilným a ťažko mobilným pacientom po prepustení z nemocnice po úraze, operáciách, cievnych mozgových príhodách či chronicky chorým a onkologickým pacientom.

Druhé Čestné uznanie mesta Hnúšťa bolo udelené Beáte Švergovej, ktorá svoju učiteľskú kariéru začala na Strednej odbornej škole v Hnúšti, vtedajšom Strednom odbornom učilišti chemickom, ako stredoškolská učiteľka, kde pôsobila do roku 2014. Počas svojho pôsobenia na SOŠ vykonávala aj funkciu zástupkyne riaditeľa školy. Za svoje aktivity bola vyhodnotená ako špičkový pracovník. Od roku 2009 vyučovala na Základnej škole J. F. Rimavského v Hnúšti, predmet chémia. Od roku 2014 pôsobila na Gymnáziu M. Hrebendu v Hnúšti a posledné roky vyučovala fyziku na EGT v Tisovci.

Posledné, tretie, Čestné uznanie mesta Hnúšťa putovalo do rúk Pavla Ostricu, ktorému už ako malému učarovalo drevo a neustále si k nemu vytváral vzťah. Po štúdiu začal pracovať vo výrobnom družstve v Kokave nad Rimavicou. Od roku 1990 pôsobil na Strednom odbornom učilišti chemickom v Hnúšti ako externý pracovník na pozícii majstra odbornej výchovy v učebnom odbore stolár. O dva roky neskôr začal pracovať ako učiteľ odborných predmetov.

Je tvorivý a aktívny organizátor spoločenských podujatí, pri ktorých naplno prejavil svoje umelecké cítenie i nadanie k hudbe a spevu. Hrá na klavíri, akordeóne, gitare, ale aj na iné hudobné nástroje. Účinkuje v kresťanských kapelách i spevokole.

Článok pokračuje pod reklamou


Cenu mesta udelili Jolane Trnavskej, ktorá je 28 rokov členkou Klubu dôchodcov Hnúšťa - Kolónia, z toho 12 rokov bola predsedníčkou. Pod jej vedením sa seniori pravidelne stretávali a neúnavná predsedníčka organizovala podujatia v oblasti voľnočasových aktivít – spomienkových, oddychových či kultúrneho zamerania. Pri turistických potulkách navštívili seniori rôzne zaujímavé miesta. Je držiteľkou niekoľkých písomných poďakovaní za prácu z okresnej úrovne Jednoty dôchodcov Slovenska. Je členkou aj v iných spoločenských organizáciách, ako sú Červený kríž a Slovenský zväz zdravotne postihnutých. V súčasnosti je výkonná členka klubu dôchodcov.

Cenu primátora získal Ján Kolesár, ktorý nastúpil učiť do Základnej školy v Klenovci, kde pôsobil necelé dva roky. Jeho kroky nasledovali do Stanice mladých turistov v Hnúšti, ktorá sa neskôr premenovala na Stredisko záujmovej činnosti. Tu pracoval ako pedagogický pracovník a nakoniec v Centre voľného času pôsobil ako riaditeľ až do svojho odchodu na dôchodok. Prácu s deťmi a mládežou mal vždy rád. Viedol aj turistický oddiel s pôsobnosťou v celom okrese. Venoval sa rôznym voľnočasovým aktivitám, ktoré boli spojené so športom, prácou s deťmi či turistikou.

Druhú Cenu primátora si prevzala Jana Paučová, ktorú vždy bavili cudzie jazyky, no najviac ju oslovila práca s mladými ľuďmi. V Strednej odbornej škole v Hnúšti počas celého pôsobenia pripravovala a realizovala projekty rôzneho charakteru. Túžba pracovať s deťmi sa jej naplnila aj v Centre voľného času, kde naplno využila pedagogické schopnosti a skúsenosti. Organizovaním rôznych podujatí obohatila život detí a ich rodičov o množstvo spomienok a zážitkov.

Čestné občianstvo bolo udelené Eve Varhaníkovej, ktorá sa hre na klavíri venuje od 5 rokov. Už ako dieťa sa zúčastnila zahraničných súťaží. Po skončení základnej umeleckej školy viedli jej kroky do Žiliny, kde študovala konzervatórium a následne do B. Bystrice, kde v štúdiu pokračovala na Akadémii umení. Je profesionálna klaviristka a vedúca Katedry klávesových nástrojov na Fakulte múzických umení v B. Bystrici. Je držiteľkou niekoľkých ocenení z domácich i zahraničných klavírnych súťaží.

Na záver primátor mesta Hnúšťa ešte odovzdal symbolický kľúč od mesta Hnúšťa partnerskej obci Bükkszentkereszt.

Program dní mesta dnes pokračuje jarmokom, športovými a kultúrnymi podujatiami či zrazom veteránov:


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross