No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Okolie gotického kostolíka v Kraskove sa prenieslo do stredovekých čias

Rytieri, janičiari, sokoliari, lukostrelci, stredoveká hudba, tanec, ale aj dobová kuchyňa. To všetko všetko patrilo dobám stredoveku či raného novoveku. No vďaka festivalu s názvom Z histórie Malohontu ste sa do týchto stredovekých čias mohli preniesť aj Vy, ak ste v sobotu 25. mája navštívili obec Kraskovo.

Tú pravú historickú atmosféru dotváral gotický kostolík týčiaci sa nad obcou ako aj jeho okolie. Na svoje si prišli nielen malí, ale aj veľkí, ktorých čakal bohatý sprievodný program. „Program, ktorý sme si pripravili pozostával z dvoch častí. Jedna bola tá komornejšia, ktorá sa odohrávala v gotickom kostole a tá druhá časť bola v jeho okolí. V kostolíku prebiehali odborné prednášky o gotických kostoloch v Malohonte ako aj o prednáška o hudbe v gotike. Nechýbali šermiarske vystúpenia, ukážka výcviku janičiarskej jednotky, sokoliari, tance ľudovej gotiky, divadlo a koncert,“ priblížil pre Rimava.sk dramaturg podujatia Viktor Brádňanský. Ako ďalej uviedol, zmyslom podujatia bolo spropagovať Gotickú cestu a gotické kostolíky u nás v Malohonte.

Podľa jeho slov zvolili formu living history (živá história, pozn. red.), kde sa prezentovali rôzne historické spolky, ktoré predstavujú dobový život, jarmok, kuchyňu či šermiarov. Tých prezentovala aj spoločnosť Cassanova z Banskej Bystrice, ktorí návštevníkom predviedli ukážku výcviku obávanej profesionálnej vojenskej jednotky janičiarov. Ako povedal pre Rimava.sk podpredseda skupiny Ivan Belička, historickým šermom sa zaoberajú už 25 rokov.

Ďalšia skupina historického šermu, Defensores z Fiľakova, pripravila aj ochutnávku dobovej kuchyne zo 17. storočia. „Pripravili sme ochutnávku pečeného bravčového mäsa s hríbovou omáčkou. Okrem toho sme pripravili škvarky a syrovú kašu. Všetko sú to recepty zo 17. a 18. storočia,“ uviedol pre Rimava.sk Patrik Kasa, člen fiľakovskej skupiny. Ako priblížil, všetky recepty vychádzajú z dobových kníh, ktoré sa zachovali.

Nech už to bola stredoveká kuchyňa, divadlo, ukážky rytierov, janičiarov či sokoliarstva Kanát z Mojína, v stredovekej atmosfére si každý našiel dávku tej svojej spokojnosti. Tú neskrývali ani organizátori. Ako prezradil Brádňanský, počasie im pár dní pred podujatím neprialo. „Ale nakoniec a nám vyčasilo. Takže spokojnosť je nadmerná, všetko išlo tak ako malo,“ poznamenal.

Môžeme sa teda tešiť aj na ďalší ročník? „Do budúcnosti uvidíme, ale určite by sme chceli v tejto akcii pokračovať. Rozmýšľali sme aj nad tým, že by sme z tohto podujatia urobili putovnú akciu po všetkých kostolíkoch, ale to ukáže čas. Kraskovo nám prirástlo k srdcu, dobre sa nám tu spolupracuje so všetkými,“ ozrejmil.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross