No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: Ovocie, zelenina a včely pod jednou strechou. Začala sa poľnohospodárska výstava

perex-vystavaDom kultúry v Rimavskej Sobote sa stal na dva dni centrom všetkých záhradkárov a pestovateľov ovocia a zeleniny z blízkeho i ďalekého okolia. V jeho priestoroch sa počas Gemersko-malohontského jarmoku v piatok a sobotu (25.- 26. septembra) koná výstava poľnohospodárskych a záhradkárskych produktov. Návštevníci na výstave môžu vidieť nielen vypestované plodiny organizovaných a neorganizovaných pestovateľov, ale aj včelie produkty a poľnohospodárske stroje.

Ako pre Rimava.sk uviedol kurátor výstavy a tajomník Okresného výboru Slovenského zväzu záhradkárov Štefan Faršang hoci tento rok bol pre poľnohospodárov náročný, podarilo sa pozbierať viac ako 800 výstavných exponátov.

„Vystavujú tu prakticky záhradkári z celého okresu. Chcel by som však vyzdvihnúť rimavskosobotských záhradkárov, najmä z Tisovca, Nižného Skálnika a zo Sušian. Mame tu aj záhradkárov z Maďarska,“ povedal Faršang, podľa ktorého táto výstava slúži aj na prezentáciu zaujímavých aj menej známych druhy ovocia a zeleniny. Ako poznamenal v tomto roku zo zeleniny vystavujú aj etiópsky baklažán alebo papriku, ktorá patrí k najštipľavejším druhom na svete. „Z ovocia tu máme aprimiru, ktorá je krížencom mirabelky a marhúľ,“ dodal Faršang.

Na výstave oceňovali kolektívy aj jednotlivcov. Za kolektívy si cenu prevzala roľnícka spoločnosť Bottovo a cenu jednotlivca za najkrajší exponát získal Ján Vigoda. Ako povedal pre Rimava.sk, ocenený exponát je hrozno Guzaľ Kara, ktoré pôvodne pochádza z Tadžikistanu. „Je to sorta, ktorá je dosť náročná na pestovanie. Hoci u nás ide o okrajovú oblasť pestovania, vydaril sa mimoriadne dobre,“ dodal Vigoda, ktorý si toto ocenenie veľmi váži.

Podľa jeho slov však táto výstava je hlavne o zdieľaní a odovzdávaní znalostí ostatným pestovateľom. „Som veľmi rád, že sa o vypestované plodiny môžem podeliť s ostatnými a prezentovať aj nové sorty, ktoré sú vo svete málo známe,“ dodal na záver Vigoda.

Prezentáciu produktov organizuje Gemerská poľnohospodárska a potravinárska komora a Okresný výbor Slovenského zväzu záhradkárov v Rimavskej Sobote.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross