No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Peter Vrábeľ si z pretekov vo Valčianskej doline priniesol niekoľko cenných kovov

Zdroj: Archív Peter Vrábeľ

VALČIANSKA DOLINA – Peter Vrábeľ uplynulý víkend (23. a 24. septembra) opäť zabojoval na prestížnej súťaži. Preteky Spartan Trifecta Weekend vo Valčianskej doline boli zároveň aj finále regionálnych pretekov v strednej Európe.

Po majstrovstvách Európy v Andorre to bol pre rimavskosobotského Sparťana zatiaľ druhý najvýznamnejší pretek tejto sezóny. "Bežalo sa posledné, štvrté bodované kolo sériových pretekov v strednej Európe. V priebežnom poradí som sa nachádzal na štvrtom mieste a do Valčianskej Doliny som išiel s tým, že zabojujem o pódiové umiestnenie. Na štartovej listine nechýbal nikto z TOP 10 a teda bolo jasné, že to bude nesmierne náročné a musím podať 100-percentný výkon," uviedol pre portál Rimava.sk Vrábeľ, ktorý sa pred štartom cítil veľmi dobre pripravený.

Článok pokračuje pod reklamou


Zdroj: Archív Peter Vrábeľ

Športovec priznal, že vo Valčianskej doline mali pri štarte skutočne sparťanské podmienky. "Teplota vzduchu klesla na 13 stupňov, pršalo v podstate celý víkend, trasa a prekážky boli mokré, všade bolo blato a kopce boli skutočne výživné. V sobotu ráno sme teda vyštartovali na Spartan Beast, trati dlhej 21 kilometrov s prevýšením 1 320 metrov a s 36 prekážkami. Preteky prebiehali presne tak, ako som očakával. Po približne troch kilometroch sme sa osamostatnili v skupinke spoločne s Martinom Helebrandom, Istvanom Zsirosom, a Petrom Várym. Vedeli sme, že 20 minút po nás štartoval ešte ďalší, skvelý športovec, víťaz Spartan Ultry spred troch týždňov Chris Lemke, čo nám vôbec nevyhovovalo, pretože sme ho nemali pod kontrolou. Čoskoro sa od nás však odtrhol celkový viťaz Martin Helebrand, za ním sa odtrhol Peťo Váry a ostal som so Zsirosom. Obom nám bolo jasné, že sa medzi nami rozhodne o treťom mieste," opísal priebeh disciplíny Vrábeľ.

So súperom si počas preteku vymenili niekoľkokrát pozície a obaja siahli na dno svojich síl. "Prekážky sme išli obaja čisto, až kým sme nezbehli približne 17 kilometrov k festivalke, kde na nás čakalo hneď niekoľko prekážok. Hneď prvou bol Multirig, na ktorý som dobehol tesne pred Pištim. Chcel som to ale prejsť hrozne rýchlo, ruka sa mi na lane vyšmykla a spadol som," prezradil Vrábeľ, ktorého okamžite zaplavili negatívne emócie. Po odbehnutí trestného kola mu nevyšiel ani hod oštepom. "Ďalšie trestné kolo som už vedel, že je vymaľované, keďže do konca mi chýbali ešte 4 kilometre. Dobehol som k ďalšej prekážke Balance Beam a spadol som z nej. Maximálne frustrovaný som odbehol trestné kolo a snažil som sa ukľudniť, celé to spracovať a akceptovať. Nakoniec som do cieľa dobehol s časom 02:29:55 na štvrtom mieste," dodal, no zároveň skonštatoval, že súperi stáli na víťaznom pódiu zaslúžene.

Článok pokračuje pod reklamou


Ďalšie preteky čakali Petra už na druhý deň, v nedeľu, kedy štartoval v disciplíne Spartan Super na trati dlhej 11 kilometrov s prevýšením 770 metrov a s 30 prekážkami. "Opäť sme išli celý čas vedľa seba s Pištim Zsirosom. Obaja sme zvládli všetky prekážky, akurát na predposlednom kilometri Pišta nasadil rozhodujúci trhák a ja som ho nedokázal zachytiť. Robil som čo sa dalo, ale proste bol rýchlejší," skonštatoval Vrábeľ, ktorý dobehol na treťom mieste.

Zdroj: Archív Peter Vrábeľ

V ten istý deň ho ešte na obed čakala disciplína Spartan Sprint, trať dlhá 6,7 kilometra s prevýšením 580 metrov a s 24 prekážkami. "Ani hlave, ani telu sa už do toho absolútne nechelo, únava už bola obrovská, navyše stále pršalo a predstava ísť opäť do tých náročných, zablatených kopcov a studenej vody ma tiež nenakopla. Ale povedal som si, keď už, tak poriadne. Keďže tesne predtým prebiehala slávnostná ceremónia ešte z ranného preteku, tak sme bežali z vyhlasovania rovno na štart. Celý čas som bežal opäť bok po boku s Pištim. Trať bola už úplne rozbitá, prekážky zablatené, no zišiel som ich čisto, až na oštep, ktorý mi ostal v terči zapichnutý, ale koniec sa dotkol zeme a ja som bežal na trestné kolo. Tu mi Pišta trochu ušiel, ale následne spadol z prekážky Balance Beam a opäť sme boli vedľa seba. Znova ale nasadil rozhodujúci finish na predposlednom kilometri a opäť som ho nedokázal zachytiť. Dobehol som už úplne vyčerpaný, ako inak, na treťom mieste. Záverečná bilancia je teda jedno štvrté a dvakrát tretie miesto. Nedeľa mi troška napravila chuť, ale tá sobota mrzí, aj keď chalanom som to pódium skutočne doprial," uzavrel rimavskosobotský Sparťan svoje rozprávanie a zároveň priznal, kto je mu počas prípravy a pretekov najväčšou oporou. "Ďakujem mojej manželke Miroslave, ktorá ma maximálne podporuje, tiež portálu Rimava.sk, firme Continental Tobacco Slovakia, Jánovi Brndiarovi a firme Geodet."


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross