No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/ Piatok trinásteho: Smiech, tanec, spev a sprievod masiek

fašiangový sprievodAj napriek tomu, že sa piatok trinásteho považuje za zlý, nešťastný a smutný deň, sa Rimavskou Sobotou ozýval smiech, spev a dobrá nálada. Postarali sa o ňu čerti, medvede, barany, cigánky, dievčatá v chlapčenských krojoch a chlapci v sukniach, aké kedysi nosili naše prababičky. Tieto masky sa v uliciach nevyskytli náhodne. Na chvíľku sme mali možnosť vrátiť sa do čias, kedy niečo takéto nebolo len nacvičeným programom, ale súčasťou bežného života v predveľkonočnom období. Ako aj v minulých rokoch, tak sa aj tentoraz Soboťania týmto spôsobom lúčili s fašiangami.

Popoludní si snáď nikto, kto sa nachádzal v meste Rimavská Sobota, nemohol nevšimnúť davy detí v pestrých maskách. Tvorili fašiangový sprievod, ktorý sa o 15-tej hodine zhromaždil na Hlavnom námestí. Fašiangy, Turíce, veľká noc príde... slová tejto typicky fašiangovej pesničky otvorili kultúrny program v centre mesta, ktorý si nenechalo ujsť mnoho ľudí. Vypočuli si fašiangové piesne v podaní folklórnych súborov z Klenovca a Rimavskej Soboty, detí z MŠ na Ulici Daxnerovej a Klubu ETNOHIS I. pri ZŠ P. Kellnera Hostinského. Folkloristi a malí tanečníci taktiež predviedli krátke tematické scénky a tance.

Foto: Samuel Bencső

Fašiangy na Gemeri-Malohonte je názov výtvarnej súťaže, do ktorej sa mohli zapojiť žiaci základných škôl od začiatku januára. Vyhlasovateľom súťaže bolo Gemersko-malohontské osvetové stredisko. S myšlienkou usporiadať výtvarnú súťaž prišli pred ôsmimi rokmi, snažiac sa o zachovanie a podporu tradícií v našom regióne. Do súťaže sa zapojilo mnoho detí, ktorých práce si môžete pozrieť v priestoroch Knižnice Mateja Hrebendu, kde v piatok 13. februára prebiehalo vyhlásenie výsledkov súťaže. Práce budú vystavené do konca februára, potom sa výstava prenesie do priestorov Gemersko-malohontského osvetového strediska.

 

Foto: Radka Činčurová

Usporiadateľmi fašiangových akcií boli Gemersko-malohontské osvetové stredisko, Centrum voľného času Relax, Mládežnícky parlament mesta Rimavská Sobota, Mestské kultúrne stredisko a Mesto Rimavská Sobota.

Zdroj: Miška Baboľová, študentka Gymnázia I. Kraska v R. Sobote


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross