No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Pietnou spomienkou si pripomenuli výročie SNP. Rovnako si uctili pamiatku Pavla Brndiara

Pietnou spomienkou a položením vencov si v Rimavskej Sobote pri pamätníku Červenej armády na Námestí M. Tompu pripomenuli vo štvrtok 27. augusta už 76. výročie Slovenského národného povstania (SNP). V prítomnosti vojakov, zástupcov štátnej správy a samosprávy, spoločenských a kultúrnych organizácií či zástupcov politických strán, položili niekoľko vencov. Minútou ticha si tento rok pripomenuli nedávne úmrtie dlhoročného predsedu oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavla Brndiara, ktorý bol členom pléna a predsedom ústrednej rady SPB.

Článok pokračuje pod reklamouV príhovore nastupujúci predseda Štefan Baláž pripomenul, že SNP predstavuje jednu z najvýznamnejších udalostí v našich dejinách. „Svojim rozsahom, vojenským, národným i medzinárodným významom patrí podľa hodnotenia spojencov k najväčším vojensko-politickým činom slovenského národa," povedal Baláž a priblížil okolnosti a priebeh SNP na Slovensku, ako aj v našom regióne. Osobitne vyzdvihol občana miestnej časti Bátka Jána Ušiaka, prvého veliteľa 1. Československej brigády Jána Žišku z Trocnova, ktorý padol na Morave a ku pomníku pri pietnom akte sa rovnako skláňajú. Ako Baláž spomenul, samospráva v minulom roku dala opraviť tento pamätník.

JUDr. Štefan Baláž

Podľa jeho slov si tieto udalosti treba pripomínať, aby sa nikdy viac v modernej, ľudskej spoločnosti nezopakovali. "Je preto zarážajúce a nepochopiteľné, že aj dnes, po páde európskeho fašizmu a nacizmu aj v našej spoločnosti, ktorá nesie všetky znaky demokracie sa nájdu ľudia, ktorí sa neštítia velebiť fašizmus a na obdiv svetu vydávajú svoj nacionalizmus, svoju netolerantnosť a nenávisť," skonštatoval Baláž a podotkol, že v tom období sa chystala aj postupná likvidácia a zotročenie slovanských národov. Pri pomníkoch sa stretávajú aj preto, aby oslovovali verejnosť a mládež, aby nepodľahli falošnej propagande.
Napriek tomu sa aj dnes vyslovujú pochybnosti. "Skresľujú sa skutočnosti o SNP, dokonca znevažujú životy padlých v tomto boji," upozornil Baláž. Podotkol, že dochádza k poškodzovaniu pamätníkov či pamätných tabúľ Cesty SNP, ktorá prechádza aj naším regiónom.

V príhovore zároveň vyzdvihol, že veľkú úlohu v povstaní zohrali obyvatelia obcí a osád v povstaleckom území. "Bez ich podpory a odhodlania by SNP nebolo také úspešné a nevytvorilo by základný predpoklad pre vznik súčasnej Slovenskej republiky," povedal s tým, že na tieto udalosti treba spomínať.

Zdroj: Rimava.sk

Vo veku 77 rokov umrel Pavel Brndiar – prvý primátor Rimavskej Soboty

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross