RIMAVSKÁ SOBOTA – Rimavskosobotskí plavci si v sobotu (7. októbra) zasúťažili v miestnej plavárni v rámci Banskobystrického plaveckého pohára (BBPP), ktorý pozostáva z piatich kôl. V Rimavskej Sobote si sily zmeralo 150 pretekárov, z toho bolo 20 plavcov z rimavskosobotského klubu.

"Dohromady sme získali 39 umiestnení," uviedol pre Rimava.sk Ján Valach, tréner plávania v Rimavskej Sobote. Plavci súťažili vo viacerých disciplínach: 50 metrov – 200 metrov voľný spôsob, 50 metrov – 200 metrov znak, 50 metrov motýlik a 100 metrov – 400 metrov polohové preteky.

Každý zo športovcov si našiel plavecký spôsob, ktorý mu najviac vyhovoval. Peter Haás si v disciplíne na 100 metrov vybojoval prvenstvo. Darilo sa aj Viktórii Klinckovej, ktorá dosiahla najlepšie umiestnenie v motýliku na 50 metrov. Sofia Látková sa odsvedčila v 50 a 100 metrových polohových pretekoch. Emília Schedlingová bola najlepšia v 100-metrovej prsiarskej trati a napokon Maryna Zhuravska si vybojovala výhru v 100-metrovom motýliku.

Obdiv si vyslúžila Ela Valachová, ktorá získala prvé miesto vo všetkých spôsoboch – 50 metrov voľný spôsob, 200 metrov voľný spôsob, 50 metrov znak, 200 metrov znak, 50 metrov motýlik a 400 metrov polohové preteky. Tejto mladej plavkyni sa podarilo prekonať rekord BBPP v 400-ke polohové preteky.

Ján Valach vysvetlil, že súťaž dopomohla k predstaveniu najmladších či najnovších plavcov. V najmenšej kategórii dostali deti možnosť získať aj medailu. Tomáš Fűri túto ponuku neodmietol a v 25-ke prsia sa umiestnil na 2. mieste. Okrem toho si však vyplával aj 3. miesto v 25-ke voľného spôsobu. Laura Látková tiež nezaháľala a domov si odniesla bronz z 25-ky prsia a motýlik.

Ďalšie kolo súťaže sa bude konať v Žiari nad Hronom v novozrekonštruovanej plavárni. Tam prebehne celkové vyhodnotenie Banskobystrického plaveckého pohára.

Súťaže sa zúčastnili Filip Hriň, Tamara Hriňová, Nikola Chovancová, Peter Haás, Nelly Jane Herczegová, Sabína Iždinská, Viktória Klincková, Sofia Látková, Emília Schedlingová, Maryna Zhuravska, Sofia Zhuravska, Tereza Ďurková, Matej Šiminský, Šimon Šupica, Ela Valachová, Vivien Figei, Mia Nosáľová, Lea Kolimárová, Tomáš Fűri, Laura Látková.