No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Pri neďalekom letisku montovali búrkový radar, v Európe je ich len zopár

Na letisku Boľkovce pri Lučenci bolo v utorok od rána rušno. Špecialisti z pressmeteo z Českej republiky montovali špeciálny radar na búrky. Asistoval im pri tom žeriav z Rimavskej Soboty, vďaka ktorému sa podarilo radar vyložiť na strechu budovy letiska.Takýchto radarov je v Európe len 17. Na Slovensku je po Bratislave práve tento v Boľkovciach pri Lučenci druhý. Už budúci týždeň by mali spustiť skúšobnú prevádzku a s ostrým štartom počítajú do dvoch týždňov. „Je to búrkový radar, ktorý bude monitorovať a merať búrkovú činnosť, dažde, ale aj krupobitie v okruhu 250 kilometrov od Boľkoviec, takže zasiahne aj do územia Maďarska aj Poľska,“ vysvetlil Michal Najman zo spoločnosti Meteopress z Českej republiky.

Informácie o dátach bude radar dodávať každú minútu a sledovať sa to bude dať na stránke meteopress.sk. „Ešte v utorok namontovali aj bleskomer. Tento radar pomôže nielen meteorológom, ale aj pilotom k bezpečnejším letom, pretože budú môcť sledovať a vyhodnocovať aktuálnu búrkovú činnosť na monitorovanom území,“ doplnil Najman.

Radar aj so závažím váži približne 900 kilogramov. Súčiastky vyrobili v Japonsku, Maďarsku, Českej republike a na Slovensku, a jeho cena sa pohybuje na úrovni 300 tis. eur. „Sú aj radary za dva milióny eur,“ dodal Najman. Potvrdil, že do búrkovej sezóny chcú namontovať ešte jeden takýto radar na východnom Slovensku.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross