No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Pri výstavbe rýchlostnej cesty R2 našli množstvo nevybuchnutej munície

13. júla 2021 | | |  | |
Foto: ndsas.sk

MÝTNA/KRIVÁŇ - Počas prác na výstavbe rýchlostnej cesty R2 Kriváň - Mýtna odhalili množstvo munície. Diaľničiari ešte vlani v júli začali s pyrotechnickým prieskumom a doteraz prekontrolovali približne 500 000 m2 terénu v rôznych častiach úseku.

Podarilo sa im nájsť množstvo častí vybuchnutej, ale aj ostrej munície.

Článok pokračuje pod reklamou.


"Objavili sme 41 kusov nevystrelených guľometných nábojov kalibru 7,62 mm, jeden kus nevybuchnutého protitankového projektilu kalibru 45 mm do sovietskeho protitankového kanónu, dva kusy nevybuchnutých 75 mm delostreleckých projektilov používaných pri protitankových kanónoch nemeckej armády a jeden kus nevybuchnutého delostreleckého projektilu ráže 80 mm, pravdepodobne nemeckého alebo rumunského pôvodu," informovala Národná diaľničná spoločnosť.

Nájdená munícia sa používala vo všetkých typoch delostrelectva - protitankovom, protilietadlovom, v kanónoch i húfniciach. Pre značnú koróziu nebolo vždy možné určiť krajinu pôvodu.

"Obzvlášť extrémne nebezpečná nevybuchnutá munícia bola objavená na jar tohto roka. Bol ňou 100-milimetrový delostrelecký projektil nemeckého alebo ruského pôvodu o hmotnosti približne 16 kg. Tento šrapnelový projektil s časovým zapaľovačom, ktorý po určenom čase inicioval výbuch a explodoval ešte pred dopadom na zemský povrch, sa využíval v bojoch proti pechote. Po explózii sa na obrovskej ploche rozletelo veľké množstvo malých guľôčok, ktoré ničili a zabíjali všetko v ich dosahu v okruhu až 400 metrov. Vzhľadom na kaliber ráže 100 mm sa jedná o najväčší projektil svojho určenia používaný počas bojov na území Slovenska," konkretizovali diaľničiari.

Muníciu vyhľadávajú nedeštruktívnou metódou, ručným detektorom. Nález nevybuchnutej munície sa ohlasuje polícii, ktorá na miesto vyšle hliadku a pyrotechnikov. Tí ju po obhliadke zneškodnia na bezpečnom mieste. S nálezmi bez výbušnej zložky sa nakladá ako s kovovým odpadom.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross