No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Priaznivci cyklistiky spoznávali Mikroregión zo sedla bicykla

Krížom krážom Mikroregiónom Teplý Vrch. Cyklistické podujatie, ktorému patril uplynulý sviatočný deň, 1. september. Nebolo to ale o pretekaní, akcia sa niesla v duchu spoznávania okolitej prírody Mikroregiónu Teplý Vrch na dvoch kolesách. O tom ako dopadla nám priblížila Marta Gortová, manažérka Mikroregiónu Teplý Vrch, ktorý toto podujatie organizoval.

„Akcia sa uskutočnila za príjemného a slnečného počasia. Peletón sa vydal z obce Hrušovo. Starosta obce Ján Sklenár oboznámil prítomných o pozoruhodnostiach Hrušova ako je evanjelický kostol z roku 1786, zvonica či pece na vápno. Starosta Sklenár zvýraznil kopcovitý kraj okolo obce, ktoré tvoria vápencové pahorkatiny, odkiaľ v minulosti spracovávali vápenec v pôvodných peciach na vápno,“ povedala Gortová. Ako ďalej uviedla, účastníkov potom čakala prvá zastávka na oddych a občerstvenie v chránenom území Aluvínium Blhu. „ Nachádzajú sa tam vzácne chránené rastliny, hlavne papradie Perovník pávi. Prítomným bol poskytnutý aj odborný výklad Radkom Vysokaiom o chránených pásmach na Slovensku. Zároveň sme vyskúšali pozornosť detí a dali sme kontrolnú otázku z prednášanej témy,“ priblížila manažérka a dodala, že druhou zastávkou bola studnička pri Kóšovej.

Ďalej sa pelotón cyklistov podľa jej slov vybral do obce Potok, kde im starosta obce, Martin Kurek, vyrozprával príbeh zo svojho detstva o Paprčkovi. „Po príchode do obce Potok sme sa presunuli k studničke Dobrávka, kde nám predsedníčka OZ Báne Potok Martina Hiblerová porozprávala o prírode, využívanie prírodných zdrojov v minulosti a dnes. Zároveň sme sa mohli napiť zo studničky, ktorá pramení v tunajšej prírode. Hlavne deťom bolo zvýraznené, ako si máme chrániť dary prírody, neznečisťovať ju a udržovať pre ďalšie pokolenia. Potom nás už čakal výborný guľáš v prevedení dobrovoľníkov a poľovníkov z Poľovníckeho spolku Potok, sladké maškrty od tiet z Potoka a Hrušova,“ ozrejmila. Ako dodala, po obede ich ešte čakala súťaž v spoznávaní listov a ďalšie aktivity. Bola to vydarená akcia.

„Vďaka patrí obciam Hrušovo, Potok, prítomným starostom za aktívnu pomoc pri organizovaní akcie, dobrovoľníkom i sponzorom,“ zakončila.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív Marta Gortová, manažérka Mikroregiónu Teplý Vrch


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross