No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Rekonštrukcia za milióny. Hotelová škola v Lučenci varí v najmodernejšej kuchyni v regióne

Zdroj: FB Stredná odborná škola hotelových služieb a dopravy

LUČENEC – Priestory Strednej odbornej školy hotelových služieb a dopravy v Lučenci sa za 11 mesiacov zmenili na nepoznanie. Za viac ako 6,2 milióna eur sa kompletne zrekonštruovali a moderne vybavili priestory školy. Lučeneckej hotelovej škole najnovšie slúžia dva zmodernizované objekty s kompletným vybavením pre praktické vyučovanie.

Nevšedný projekt modernizácie odborného vzdelávania podporil Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) vďaka prostriedkom a iniciatíve Catching-Up Regions, podpore Európskej komisie a Svetovej banky.

Článok pokračuje pod reklamou


Jeho hlavným cieľom bolo vytvorenie výnimočného vzdelávacieho prostredia v tradičnom poľnohospodárstve a služieb 21. storočia v gastrosektore, cestovnom ruchu a ďalších odboroch. Je to impulz pre zamestnávateľov a zároveň nádej, že deti čaká vďaka modernému vzdelávaniu lepšie uplatnenie na trhu práce.

Žiaci v odbore kuchár sa dnes učia v najmodernejšej kuchyni, ktorá je prvá svojho druhu v celom regióne. Nové stroje dostali aj študenti poľnohospodárskych odborov. Moderne vybavené sú tiež automobilové dielne a pribudla školská telocvičňa. A nielen to,“ povedal počas slávnostného otvorenia zrekonštruovaných priestorov na Zvolenskej ceste v Lučenci predseda BBSK Ondrej Lunter.

Hotelová škola sa nachádza v regióne, kde je nezamestnanosť veľmi vysoká, no napriek tomu je uplatniteľnosť jej absolventov viac ako 80 percent. “Deti sa dnes učia v moderne vybavených učebniach a pracujú s technológiami, ktoré sa používajú v reálnej prevádzke. Vychovávame absolventov, ktorí sa na trhu práce uplatnia a majú šancu byť úspešní,“ konkretizoval Ondrej Lunter.

Zdroj: BBSK

Podpredseda BBSK pre oblasť školstva Mikuláš Pál doplnil, že okrem samotného vybavenia prešli zmenou aj viaceré odbory. Na škole pôsobí aj mentorka, ktorá pomáha deťom s kariérnym i osobným smerovaním, tiež pracuje na prevencii predčasného ukončovania štúdia zo strany žiakov.

Menili sme na našich školách celkovo osemnásť odborných predmetov, aby sme ich mohli vyučovať tak, ako si to žiada trh práce. Inovovali sme všetko, čo sa dalo. Cez naše Regionálne centrá kariéry spolupracujeme so zamestnávateľmi, aby o našich absolventoch a školách vedeli,“ vysvetlil Pál.

Župa tiež systematicky pracuje na riešení problémov so šikanou, má funkčné centrá práce s mládežou Space a prepája základné školy, stredné školy a zamestnávateľov.

„Do nášho školstva investujeme štvornásobne viac, ako tomu bolo pred rokom 2017. Modernizácia tejto školy je taktiež dôležitým impulzom pre ďalší rozvoj Novohradu,“ uzavrel Ondrej Lunter.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross