No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Rim. Sobota mala mikulášske popoludnie, na Tisovčanov a Hnúšťanov ešte len čaká

Hlavné námestie v Rimavskej Sobote sa včera popoludní zaplnilo deťmi, spoločne s rodičmi privítali Mikuláša a jeho pomocníkov. Kultúrny program na tribúne pripravilo Centrum voľného času Relax. S krátkym príhovorom vystúpil aj primátor mesta Jozef Šimko, ktorý symbolicky spolu s Mikulášom rozsvietili vianočný stromček v srdci námestia. Oficiálne sa tak začal tohtoročný program adventu, počas ktorého sú naplánované vianočné koncerty, trhy, tvorivé dielne či výstavy.

Obyvateľov miest na severe okresu čaká mikulášske popoludnie dnes, 6. decembra. V Tisovci sa o 14-tej hodine pred radnicou začne mikulášsky jarmok miestnych organizácií a spolkov,  o 16-tej príde Mikuláš a rozsvietia aj vianočný stromček. Pripravené budú vystúpenia malých folkloristov a mažoretiek, chýbať nebude dychová hudba Hradovanka.

V rovnakom čase by sa mikulášskej nádielky mali dočkať aj hnúšťanské deti. Program bude pokračovať v mestskom kultúrnom stredisku, kde vystúpia základné školy, materské školy, CVČ a ZUŠ.

Stretnutie s Mikulášom sa konalo už aj cez víkend. V obci Orávka v Rimavskosobotskom okrese dostali balíčky deti aj dôchodcovia, mikulášskym darčekom bolo aj vystúpenie tisovských divadelníkov. V nedeľu popoludní prišiel Mikuláš aj na detské ihrisko na Športovej ulici v Rimavskej Sobote, kde sa stretli rodiny z mestskej časti Sídlisko Rimava – Malohontská.

Mikuláš, ktorého sviatok si dnes pripomíname, patrí k najobľúbenejším svätým. O jeho živote sa však zachovalo viac legiend ako faktov. Podľa tradície sa narodil v polovici 3. storočia v meste Patara v dnešnom Turecku ako jediný syn bohatých a zbožných rodičov. Známym sa stal najmä pre svoju štedrosť a súcit s chudobnými.

Po smrti rodičov Mikuláš odišiel do mesta Myra k strýkovi, ktorý tam bol biskupom. Keď sa biskupský stolec uvoľnil, miestni biskupi sa dohodli, že novým správcom diecézy sa stane ten, kto na druhý deň prvý vkročí do kostola. Pastiersku berlu získal Mikuláš. Jeho známu štedrosť podporovali podľa legiend nebesia aj zázrakmi.

Svätý Mikuláš sa stal patrónom námorníkov a rybárov, ale aj vôd a mostov, obchodníkov, majiteľov záložní, lekárnikov, voňavkárov a šťastného manželstva. Pomáha rodičkám a ochraňuje žiakov a deti v chorobách. Už v stredoveku si ľudia svätého Mikuláša pripomínali obdarúvaním svojich blízkych. K nám tento kult prenikol pravdepodobne v 12. a 13. storočí počas nemeckej kolonizácie. Tradícia mikulášskych obchôdzok s anjelmi a čertom vznikla v severofrancúzskych kláštorných školách a veľmi živá je najmä v štátoch Beneluxu a po nemecky hovoriacich krajinách. V týchto štátoch, ale aj v USA, Kanade a v Rusku poznajú deti aj tzv. vianočného muža. Po nemecky sa volá Weihnachtsmann, po francúzsky Pere Noël, po rusky Ded Moroz a po anglicky Santa Claus, čo je skomolenina latinského mena Sanctus Nicolaus. Táto postava sa výzorom podobá Mikulášovi, ale nemá kresťanský pôvod.


Zdroj: Rimava.sk, SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross