No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Rimava má novú obyvateľku. Vyhľadáva kontakt s ľuďmi, odchytili ju na zastávke

2. februára 2021 |  | 

Bielu labuť na rieku Rimava včera vypustili pracovníci Správy CHKO Cerová vrchovina v Rimavskej Sobote. Nové miesto sa jej bude pravdepodobne páčiť, pretože s obľubou vyhľadáva ľudskú spoločnosť.

Báli sa, aby neskončila na pekáči

Jej prvé kroky na novom mieste boli nesmelé. Pomaly vyliezla z prepravky, poobzerala sa. Na brehu ju čakal kŕdeľ divých kačíc. Tie boli z neočakávanej návštevy taktiež prekvapené. Po pár minútach sa však predsa len osmelila a namierila si to rovno do Rimavy. Tam najskôr potvrdila svoje teritoriálne správanie – poplašila pár kačíc, a potom si už len užívala vodné radovánky.

Článok pokračuje pod reklamouNovú obyvateľku Rimavy, bielu labuť, odchytili prvýkrát 21. januára vo Fiľakove. „Bola u nás päť dní na vykŕmenie, potom sme ju 26. januára vypustili v Dubovci,“ povedala pre Rimava.sk botanička Veronika Rízová zo Správy CHKO Cerová vrchovina.

„O deň neskôr sme ju už mali nahlásenú, pretože vyhľadávala ľudskú spoločnosť na zastávke v Jesenskom,“ objasnila ďalej Veronika Rízová. Aj keď nie je jasné, kam mala labuť namierené, isté ostáva, že obyvatelia mali strach o to, aby sa jej cesta neskončila u niekoho na pekáči.

„Opätovne sme ju odchytili a nechali vykŕmiť. Teraz ju skúšame opäť vypustiť. Uvidíme, ako si poradí,“ hovorila ďalej Rízová pri tom, ako sa labuť oboznamovala s novým prostredím. To, či na Rimave ostane, s istotou povedať nevedela. „Premiestňovala sa za ľuďmi a sem ich chodí dosť. Jedine, že by išli okolo nejaké labute a ona by sa k nim pripojila. Budeme to monitorovať, má evidenčné číslo,“ dodala ďalej.

Vypustená labuť je pravdepodobne dospelým samcom, ktorý ešte s inou labuťou nevytvoril pár. Spoločnosti ľudí sa nevyhýba a isto sa poteší nielen návšteve, ale aj nejakej pozornosti v podobe napríklad suchého pečiva. Vypustená bola v okolí miestnej plavárne.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross