No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Rimavskosobotskí chanbaristi nový rok odštartovali úspešne

3. februára 2024 | | | |  | 
Foto: T. Figei

RIMAVSKÁ SOBOTA/TRENČÍN – Uplynulú sobotu (27. januára) sa uskutočnilo prvé kolo chanbara ligy (SACHAN) v Trenčíne pod názvom Trenčín Open. Na tatami nastúpili chanbaristi zo Slovenska a Českej republiky. Za rimavskosobotský klub (SEWTO) nastúpilo 11 chanbaristov.

Najskôr ale Slovenská Asociácia Chanbary (SACHAN) ocenila najlepších chanbaristov za minulú sezónu. V kategórii deti 6-9 r. obhájil titul z vlaňajška Tomáš Figei, v kategórii kadetov obhájil titul z vlaňajška Matej Gregorec, medzi juniormi to bol Lukáš Kurek, tiež obhájil titul, medzi seniorkami Laura Dávidová, rovnako obhájila titul a Tibor Figei venoval svoj pohár najlepšiemu juniorovi Lukášovi Kurekovi, ktorý skončil medzi seniormi na 2. mieste tesne za Figeim.

“Lukáš si to zaslúži viac, keďže jeho výsledky zo spojenej kategórie juniorov, seniorov z majstrovstiev sveta boli započítané do jeho primárnej kategórie a tým pádom som ja mohol tesne zvíťaziť medzi seniormi. V mojich očiach je ale on aj najlepší senior,” dodal rimavskosobotský tréner Tibor Figei.

Článok pokračuje pod reklamou


Na Trenčín Open boli otvorené nasledovné kategórie: 6-8 r., 9-11 r., kadeti, juniori a seniorská kategória mužov a žien. Súťažilo sa v disciplínach: krátky meč, krátky meč-štít, dlhý meč, dlhý meč-štít, dlhý meč obojruč, dlhý a krátky meč, v tradičných disciplínach chooso (kopia) a v kihondose (súborné cvičenia). Deti si mohli vybrať maximálne štyri a dospelí päť disciplín. Víťazi medzi sebou ešte bojovali o titul grandšampióna – absolútneho víťaza, v športovom zápase (datotsu) a v súborných cvičeniach (kihondosa). Na konci súťaže vyhodnotili aj naúspešnejšie kluby.

"V kategórii 9-11 ročných nastúpili 3 rimavskosobotskí chanbaristi. Najviac sa darilo Barnabásovi Farkasovi, ktorý si vybojoval 3 medaile, dve strieborné a jednu bronzovú. Pre Barnabása to bola dokonca len prvá súťaž, napriek tomu sa ukázal v dobrom svetle. Zakhar Stratiuk si vybojoval peknú bronzovú medailu a jedno štvrté miesto. Matúško Svoreň nastúpil len na jednu disciplínu, keďže v ostatných disciplínach pre technické príčiny nemohol nastúpiť," priblížil Figei.

V kategórii kadetov nastúpili až 4 rimavskosobotskí športovci. Najviac sa darilo Dominikovi Oštromovi, ktorý si vybojoval 3 medaile, jednu zlatú a dve strieborné. Taktiež 3 medaile si odniesol Vanya Stratiu, konkrétne dve strieborné a jednu bronzovú. "Dobrý výkon podala aj Zara Lesková, ktorá si vybojovala jedno 4. miesto. Bez ocenenia ostal tentoraz Matej Gregorec, ktorý zápasil aj napriek zdravotným problémom. Zato mu patrí veľký rešpekt," poznamenal rimavskosobtský tréner Tibor Figei.

Po kategórii detí nasledovala kategória juniorov. Medzi nimi nastúpili tradične Lukáš Kurek a Tomáš Kuvik, obidvaja slovenskí reprezentanti. "Tomáš si vybojoval jednu zlatú, dve strieborné a jednu bronzovú medailu. Lukáš si vybojoval dve zlaté a jednu striebornú medailu. Po tej kategórii nasledovala kategória seniorov žien a mužov. Medzi ženami nastúpila ďaľšia slovenská reprezentantka Laura Dávidová, ktorá nenašla premožiteľku a vybojovala 5 zlatých medailí. Laura už žije dospelácky život, pracuje a napriek tomu dosahuje ešte stále veľmi dobré výsledky," uviedol tréner.

Medzi mužmi si výborne počínali aj vekom ešte juniori Tomáš a Lukáš, ktorí štartovali aj v tejto kategórii. Tomáš vyhral jednu zlatú a jednu bronzovú medailu a Lukáš jednu zlatú, striebornú a aj bronzovoú medialu. Na súťažné tatami sa vracia po roku a pol Tibor Figei, ktorý skončil v minulosti pre zdravotné problémy. Na Trenčín Open si vybojoval jednu zlatú, striebornú a bronzovú medailu. "Zdravotný stav sa mi zlepšuje, skončil som, lebo som musel a nie preto, že som chcel. Teraz to ale cítim tak, že je čas sa vrátiť, keďže sa mi zdravotný stav za posledných 6 mesiacov rapídne zlepšil. Budem súťažiť dovtedy, kým mi to zdravie dovolí a kým budem vládať, ale je pravda, že si už musím dávať väčší pozor. Súťaženie mi chýbalo, mám ešte stále športové ciele," poznamenal Figei.

Po všetkých kategóriách nasledovala ešte súťaž o absolútneho víťaza, grandšampióna v športovom zápase (datotsu) a súbornom cvičení (kihondosa). Do bojov o absolútneho šampióna sa dostal v detskej kategórii Dominik Oštrom, ktorý sa prebojoval až do finále, kde ale nestačil na víťaza. "Dominik súťaží druhý rok a ide pekne hore," vyjadril sa rimavskosobotský tréner. V spojenej kategórii juniorov a seniorov mužov a žien nastúpili Tomáš Kuvik, Lukáš Kurek, Tibor Figei a Laura Dávidová. Do finále sa dostali Tomáš Kuvik a Tibor Figei. Finále nakoniec vyhral Tibor Figei, keď porazil svojho zverenca 2:0.

Rimavskosobotský klub SEWTO vybojoval celkovo 30 medailí, z toho 12 zlatých, 11 strieborných, 7 bronzových, okrem toho jeden titul grandšampióna a za svoje výsledky získali pohár ako druhý najúspešnejší klub tohto podujatia.

"S výkonom a výsledkami našich chanbaristov som nadmieru spokojný. Sezóna sa nám ešte ani poriadne nezačala, ešte sme nestihli ani zregenerovať z minulej sezóny, napriek tomu boli naše výkony dobré. V marci budeme pokračovať súťažou u nás v Rimavskej Sobote. Potom by sme mali ísť do Čiech v apríli, v máji do Poľska a prvým vrcholom budú majstrovstvá Európy v Taliansku v júni. Druhým vrcholom budú majstrovstvá sveta koncom roka v decembri, ktoré sa uskutočnia tradične v Tokiu. Poďakovanie patrí pravdaže deťom, rodičom, trénerom, sponzorom, mestu Rimavská Sobota a nášmu klubu novému klubu SEWTO a organizácii EMAA,“ uzavrel rimavskosobotský tréner Tibor Figei.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross