No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO-RONTOUKA: Nadregionálne folklórne slávnosti dnes v Klenovci vrcholia. Vo večerných hodinách sa na okamih zastaví čas

Nadregionálne folklórne slávnosti, ktoré začali v piatok, dnes vrchlolia. Na programe je mnoho vystúpení folkórnych súborov, večer sa predstaví Nebeská muzika - world music z Terchovej a FS Hornád z Košíc. Folklórny súbor Hornád s viac ako 50 ročnou tradíciou dnes po desiatej hodine na okamih zastaví čas vo svojom profilovom programe OKAMIH. Program predstavuje inovatívne choreografie s novou, početnou zostavou, novo sformovanou muzikou a v nových krojoch. Ako na piatkajšom zahájení slávností povedala Darina Kišáková, riaditeľka GMOS v Rimavskej Sobote, Rontouku považuje za jedno z najväčších kultúrnych aj folklórnych podujatí v regióne. Zdôvodnila to tým, že vlani bolo v Klenovci až 1420 účinkujúcich. "Naša Rontouka má jasný cieľ a jasnú dramaturgiu. V tomto roku sa to tiež potvrdilo, je zameraná na tradičné ľudové remeslá a banníctvo," povedala Kiššáková a poukázala na mnohých remeseních tvorcovi z celého regiónu, od Žiaru nad Hronom až po Rimavskú Sobotu. Osobitne vyzdvihla aj zahraničných účastníkov z Austrálie, Maďarska či Francúzska. Starostka obce Zlata Kaštanová odovzdala viaceré ocenenia jednotlivcom či organizáciám DHZ Klenovec a OZ Rodom Klenovec.

https://www.facebook.com/Rimava.sk/videos/645347629304166/

Od 14:00 bude scéna patriť detským folklórnym súborom Hájik a Lieskovček z Rimavskej Soboty, Zrkadielko z Hnúšte, ZŠ z Jelšavy, Zornička a Mladosť z Klenovca, pod názvom Zlatá brána, v réžii Lucii Zvarovej. Od 15:00 bude scéna patriť súťaži Drótova nôta, v podaní ľudových hudieb folklórnych kolektívov Urpín z Banskej Bystrice, Hornád z Košíc, Parta, a Ľudovej hudbe FS Vepor z Klenovca.

Sviatky Gemersko – malohontského folklóru otvárajú svoju bránu po 41. krát. Zo scény v remeselnom dvore sa o 16:30 dianie presunie na scénu na Námestí Karola Salvu, kde sa predstavia UFS Mladosť z Banskej Bystrice, zahraničné kolektívy FS LIPTAR – spolok Ľ. Štúra z Melbourne z Austrálie a citaristi z Mihálygerge z Maďarska. V programe Srdžiaško Mirka Barana v réžii Jaroslava Piliarika a Stanislavy Zvarovej sa o 17:30 predstavia Anka Molnárová, Radoslav Dusa, Michal Šimko ĽH Lykovec z Revúcej, programom sprevádza Marcela Čížová. Večerný program, od 18:15 bude patriť Folklórnemu súboru Urpín z Banskej Bystrice, pod názvom Cez ten Majer, v réžii Petra Pohančaníka.

Vo večernom programe sa dozvieme čo vzklíčilo zo zrniek

Čo vzklíčilo zo zrniek, je názov sobotňajšieho večerného regionálneho programu, v réžii Romana Malatinca v spolupráci s Jaroslavom Piliarikom a Stanislavou Zvarovou. Predstavia sa v ňom folklórne kolektívy Háj, Rimavan z Rimavskej Soboty, Lykovec z Revúcej, Spod Kohúta z Muránskej Zdychavy, Gemer z Dobšinej, spevácke skupiny Húžva a Skaliny z Hnúšte, Vepor z Klenovca, fujaristi Milan Katreniak, Roman Košičiar z Tisovca, Tomáš Vaculčiak z Revúcej a Dušan Ceber z Vyšnej Pokoradze, s moderátorom Jurajom Genčanským.

https://www.facebook.com/Rimava.sk/videos/1557072291093955/

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross