No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Taekwondisti absolvovali v R. Sobote seminár s reprezentačným trénerom poomsae

Zdroj foto: Falcon Taekwondo klub R. Sobota, Zoltán Dóša

RIMAVSKÁ SOBOTA – Uplynulý víkend (20. a 21. januára) patril taekwondistom, ktorým sa na seminári v Rimavskej Sobote venoval majster Lee Youn Jae, reprezentačný tréner poomsae v Českej republike. Majster Lee má v Kolíne najúspešnejší klub Českej republiky za rok 2023 v disciplíne poomsae – TAEHAN.

Semináru poomsae sa zúčastnili pretekári z celého Slovenska, chýbať nemohli ani športovci z Rimavskej Soboty a Hnúšte.

"Nechýbali ani naše top pretekárky klubu – Ivana Kyseľová, Petra Porubiaková, sestry Tímea a Tamara Morové a Than Lan Anh. Cvičili rôzne základné postoje, techniky, rozvíjali si flexibilitu, dynamiku, silu a zdokonaľovali sa v praktickom nácviku žiackych a majstrovských zostáv poomsae. Veľké ďakujem patrí majstrovi Lee Youn Jae a jeho dcére Hanka Lee za ich cenné rady, praktické ukážky, usmernenia, ktoré sú nám v tréningových procesoch nielen veľmi nápomocné v naberaní aktuálne nových trendov v poomsae, ale hlavne sú veľkou motiváciou pre nás a naše ďalšie generácie," vyslovil sa tréner Maroš Oláh z Taekwondo klubu Hnúšťa.

Článok pokračuje pod reklamou


Športový seminár taekwondistov má v našom meste už vytvorenú svoju históriu. Organizovaný je od roku 2018 pod záštitou Falcon Taekwondo klubu Rimavská Sobota a Slovenskej Asociácie Taekwondo (SATKD) WT.

"Poomsae, ako neolympijská disciplína, nemá toľko stúpencov, ako olympijské kyorugi (športový zápas). Avšak ako nekontaktná disicplína má čím ďalej tým viac fanúšikov. Vďaka majstrovi Lee a jeho vedomostiam, ktoré nám odovzdáva, dosahujeme lepšie pochopenie toho, ako inak je možné túto disciplínu chápať. Pomaly sa dostávame od povrchného pochopenia, jednotlivých krokov ku komplexnému pochopeniu toho, ako pristupovať k pohybu za využitia jednotlivých princípov," priblížil tréner Miroslav Bitala z Falcon Taekwondo klubu.

Tiež prezradil, že súčasťou semináru bol aj nový prezident SATKD WT Mário Švec, ktorý odovzdal vecné dary majstrovi Lee, Miroslavovi Bitalovi, ako zástupcovi organizujúceho klubu a Ivane Kyseľovej z Taekwondo klubu Hnúšťa, ako najúspešnejšej reprezentatke za rok 2023. Kyseľová sa na majstrovstvách Európy v poomsae umiestnila na 17. mieste, čo je pre slovenskú asociáciu veľký úspech.

"V roku 2018 sme začali naprávať svoje naučené základné techniky, kedy nám majster predstavil svoj power system o 10 bodoch. Po dvoch rokoch sme začali pracovať na spájaní krokov rozdelených techník v celok. V roku 2022 nám predstavil make up system. A týmto seminárom sme prešli k princípu používania celého tela pri cvičení poomsae. Pokračujeme v našej snahe naďalej, nielen v získavaní tak potrebných informácií, ale aj v praktickom nácviku techník a v cvičení poomsae. V roku 2024 sa budeme snažiť nadobudnuté vedomosti pretaviť v medaile na súťažných tatami, nielen na domácich súťažiach, ale aj v zahraničí," doplnil Bitala.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross